Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Egzama hepimiz için çok yaygın bir hastalıktır. Genellikle çocuklar bu tahriş edici hastalığın kurbanıdır, ancak gençler ve yetişkinler de bu tahriş edici cilt sorununun kurbanı olur. Egzama dirsek içinde ve dizlerin arkasında, yüz ve kafa bölgesinde ortaya çıkabilir. Egzama ayrıca atopik dermatit olarak da bilinir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, çocukların yaklaşık% 20’si ve yetişkinlerin yaklaşık% 1-3’ü bu cilt hastalığının etkisindedir.

Egzama Belirtileri

Vücudun herhangi bir yerinde egzama belirtileri görülebilir. Neyse ki, bulaşıcı bir hastalık değildir ve yaş ilerledikçe etkileri genellikle azalır.

Kaşıntı: Kaşıntı, egzamanın en sık görülen semptomlarından biridir.Cildin çizilmesi problemi kötüleştirebilir. O zaman bir doktordan tavsiye almanız gerekebilir.

Döküntü Yamaları: Egzama da kırmızı lekeler de çok yaygındır. Kurbanların yüzlerinde, ellerinde ve ayaklarında bulunabilirler.

Küçük Kabarıklar : Egzama da küçük kabarıklıklar da yaygındır. Aslında, bu şişlikler vücuttaki egzama enfeksiyonunu gösterir. Bu durumda, bir dermatoloğa gitmeniz gerekir.

Pullu Cilt: Pullu veya çatlak cilt, aynı zamanda egzamanın da çok yaygın bir işaretidir.

Egzama Nedenleri

Normal bağışıklık sistemi tahriş edici maddelerin varlığını göz ardı eder, ancak aşırı aktif bağışıklık sistemine sahip olanlar sorunlarla karşılaşırlar. Egzemanın bir diğer nedeni, öz proteinlere aşırı reaksiyondur. Genellikle onları görmezden geliriz, ancak bazı insanlar onları görmezden gelmez ve egzama kurbanı olurlar.

Egzama Tedavisi

Bu cilt probleminiz varsa, mümkün olduğunca erken hareket etmelisiniz. Bir doktora gitmeniz veya yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekir.

Fototerapi: Aşırı reaksiyonu kontrol edebilir. İstatistikler, toplam hastaların% 80’inin fototerapi tarafından büyük ölçüde faydalanıldığını göstermektedir. Fototerapi hakkında bilgi edinmek için bir dermatoloğa gitmeniz gerekir.

Çok Fazla Stres Yapmayın: Stres birçok hastalığın ana nedenidir. Egzama ayrıca stresten kaynaklanır. Stresi azaltmak için yoga yapabilir, meditasyon yapabilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

Düzenli Uyku : Egzama riskini en aza indirmek için iyi uyumalısınız. Aslında, iyi uyursanız, o zaman cildiniz için de iyi olan daha az strese sahip olursunuz.

Alerjenlerden Uzak Durma: Egzama mağdurlarının büyük bir bölümü alerjik reaksiyonlara tepki veren kişilerdir. Bunun için alerjen etkilere sahip bilinen şeylerden uzak durmalısınız.

Beslenme Alışkanlığı : Egzama hastaları beslenme alışkanlıklarına da özen göstermek zorundadırlar yeterli miktarda vitamin aldıklarından emin olmaları ve yukarıda bahsedildiği gibi alerjik durumlardan dolayı beslenmelerine dikkat etmeleri önem teşkil etmektedir.

Egzama çok tahriş edici bir hastalıktır. Bizi öldürmez, ama bizi zihinsel olarak zayıflatabilir. Yukarıda belirtilen semptomları geliştirirseniz, mümkün olduğunca erken bir dermatologu ziyaret etmelisiniz. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı izlemeye çalışın.

Egzama ile ilgili aramalar

  • egzama görseller
  • egzama kremi
  • egzama tedavisi aspirin
  • alerjik egzama nedir
  • egzama nasıl çabuk geçer
  • egzama bulaşıcımı
  • yüzde egzama
  • egzamaya ne iyi gelir

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir