Egzama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Egzama nedir? Aynı zamanda atopik dermatit olarak da bilinen egzama, ciddi bir cilt sorunudur. Egzama belirtileri ve nedenlerinin ne kadar sürede doğru şekilde teşhis edilip tedavi edilebilir. Egzama genellikle alerjik astım, rinit, konjonktivit veya yiyecek alerjileri gibi kişisel veya aile atopik öyküsü olan kişilerde görülür.

Egzama Belirtileri Nelerdir ?

Egzama belirtileri nelerdir? Çoğu zaman, egzamanın ilk belirtilerinden biri, egzamanın oluşmaya başlamadan önce cildinizin kaşınmasıdır. Tipik olarak, egzama kendini eller, boyun, yüz ve bacaklarda kaşıntılı, kuru, kalınlaşmış cilt lekeleri olarak gösterir. Bununla birlikte, egzama genellikle diz ve dirsek eklemlerinin iç kırışıklıkları gibi başka yerlerde de ortaya çıkabilir. Çizilirse, egzama, hastanın sarımsı ila açık kahverengi bir kabuk veya irin dolu yaralar geliştirdiği aşamaya ilerleyebilir. Bu enfeksiyonun bir göstergesidir.

Egzama Nedenleri Nelerdir ?

Egzama nedenleri nelerdir? Egzama için bilinen bazı yaygın tetikleyiciler gıda, sabun, deterjan veya kullandığımız cilt bakım ürünlerinden kaynaklanıyor olabilir. Giysilerdeki artık çamaşır deterjanı da cildi tahriş edebilir, bu nedenle ikinci bir durulama işlemi önerilir. Egzama ayrıca ev tozu akarlarına, evcil hayvan kürküne, polen ineklerinin sütüne, yumurtalarına, kuruyemişlere, soyaya veya buğdaylara alerjik reaksiyondan da kaynaklanabilir. Ancak, alerji her zaman egzama nedeni değildir. Etkilenen bölgeyi çok fazla yıkamak ve cilde sürtünen kaba kıyafetler giymek dahil olmak üzere başka birçok faktör vardır. Soğuk ve kuru bir iklimde veya Singapur gibi çok nemli tropikal bir iklimde yaşıyorsanız, mevsimler ve hava koşulları hassas ciltlere zarar verebilir ve egzama alevlenmelerine neden olabilir.

Egzama Tedavisi ?

Egzama tedavisi için göz önünde bulundurulması gereken birçok yoldan biri ve en önemlisi sağlıklı beslenmektir. Meyve ve sebze yemeye başlayın. Beslenmeniz somon ve ceviz gibi omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinler içermelidir. Ayrıca günlük beslenmenizde gerekli tüm besinleri alamayacağınız için takviye almaya başlayabilirsiniz. Cildi nemli tutan ve serbest radikallerden korumaya yardımcı olan A, D ve E Vitamini içeren takviyeler. İşlenmiş gıdalardan kaçınırken, hiçbir önemli besin içermeyen atıştırmalıklar, süt ve inek, fındık, soya ve yapay tatlandırıcılardan üretilen diğer süt ürünleri. Çok önemli, alerjiniz olan yiyecekleri tamamen yok etmektir. Egzamayı kötüleştiren yiyeceklerin listelenmesi için günlük tutma konusunda pratik yapılmalıdır.

gzama ile ilgili aramalar

  • egzama görseller
  • egzama kremi
  • egzama tedavisi aspirin
  • egzamanın düşmanı
  • egzama nasıl çabuk geçer
  • egzama bulaşıcımı
  • yüzde egzama
  • egzamaya ne iyi gelir

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir