Egzama Nasıl Tedavi Edilir ?

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, derinin kronik iltihabına işaret eder. Esas olarak çocukları etkilediği bilinen bu cilt hastalığı aynı zamanda erişkinlikte de ortaya çıkabilir. Bir kez geliştirildikten sonra cilt aşırı derecede kızarır, kaşınır, kurur ve hatta çatlar. Genellikle bu durum cilt hassasiyeti nedeniyle oluşur. Diğer egzema nedenleri deride iltihaplanma veya hatta alerjidir. Egzama, sıcaklık, çizilme veya  stres nedeniyle oluşan durumlardan genellikle daha da kötüleşir.

Egzama çoğunlukla dizlerin arkasında, boyunda, bilek kıvrımlarında, ayrıca dirseklerde, ayak bileklerinde ve ayaklarda, kafa derisinde, yüzde, ellerde meydana gelir. Bebeklik döneminden sonra, genellikle etkilenen bölgeler yüz, bacaklar ve kollar olarak görülmektedir.

Aslında,  aşırı atopi duyarlılık reaksiyonları geliştirmeye karşı kalıtsal yatkınlığı ifade eder. Bunlardan bazıları astım, saman nezlesi, kronik ürtikeryal ve bu cilt rahatsızlığının diğer bazı tiplerini içerir. Bu nedenle, atopik egzama, atopi (kalıtsal) ile karakterize edilen şekli ifade eder.

Kesin tedavisi mümkün olmadığından,  iltihaplanma, kaşıntı ve rahatsızlığın daha da kötüleşmesini önlemeye yönelik çeşitli uygulamalar vardır . Uygulanan tedavi yöntemleri kişinin yaşına, genel sağlık durumuna, egzama derecesi ve türüne göre farklılık gösterir.

Egzama, çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra çeşitli reçeteli ilaçların kullanımını da içerebilir. Cildin iyi nemlendirilmesi, su içeriği düşük ve yağ içeriği yüksek merhemler ve kremler uygulamak son derece önemlidir. Kortizonlu Kremler ve losyonlar genellikle kırmızı, iltihaplı bölgeleri azaltmak için kullanılır. Henüz iltihaplanmayan bütün kuru alanlar için nemlendirici merhemler verilir. Ayrıca egzama doğal tedavi makalemize de göz atmanız faydalı olacak, doğal tedavi kürleri hakkında bilgilenmenizi sağlayacaktır.

Egzama Doğal Tedavi ile ilgili aramalar

  • Egzama tedavisi aspirin
  • egzama tedavisi kesin çözüm
  • egzama görseller
  • egzama kremi
  • egzama bulaşıcımı
  • egzama nasıl çabuk geçer
  • egzamaya iyi gelmeyen yiyecekler
  • egzama nasıl geçer evde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir