Egzama Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Egzama (atopik ekzema, atopik dermatit) atakları oluşan bir kronik iltihaplı deri hastalığıdır. Agonizing kaşıntı ile birlikte gider. Genellikle kafa derisini, yüzü ve elleri etkiler. Türkiye ‘de, çocukların yaklaşık yüzde 15’i ve yetişkinlerin yüzde iki ila dördü atopik dermatite sahip.EgzamaAtopik dermatitin) belirtileri, nedenleri ve tetikleyicileri (tetikleyicileri), tedavisi ve prognozu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Egzama’ya kısa genel bakış

 • Egzama nedir? Mahmuzlarda ortaya çıkan kronik veya kronik tekrarlayan enflamatuar cilt hastalığı. Neredeyse her zaman erken çocukluk döneminde ortaya çıkar.
 • Belirtileri: kaşıntı , kuru cilt ve akut bölümde işkence
 • Neden: Kesin neden bilinmiyor. Hastalığın başlangıcında çeşitli faktörlerin rol oynadığı görülmektedir. Diğer şeylerin yanı sıra, hastaların cilt bariyeri de bozulur. Ek olarak, egzama eğilimi kalıtsaldır.
 • Muhtemel tetikleyiciler (tetikleyiciler): tekstil ürünleri (yün gibi), enfeksiyonlar (şiddetli soğuk algınlığı , grip vb.), Bazı yiyecekler, boğucu sıcaklıklar veya soğuk, zihinsel faktörler (stres gibi), vb.
 • Tedavi: Tetikleyiciler, dikkatli cilt bakımı, ilaçlar (kortizon gibi), ışık tedavisi , iklim terapisi vb.

Egzama belirtileri

Tipik egzama belirtilerikaşıntı ile birlikte , enflamatuar cilt değişiklikleridir (egzema) . Gruplar halinde ortaya çıkarlar : semptomsuz dönemlerde, bazen aşırı semptomları olan aşamaları takip edin. Çoğu durumda, tekrarlamalar belirli yiyecekler veya hava koşulları gibi belirli faktörler ( tetikleyiciler ) tarafından tetiklenir .

Bireysel vakalarda, egzama belirtileri çok çeşitli olabilir: Bazı hastalarda hastalık oldukça hafiftir. Diğerleri en ciddi şikayetlerden muzdarip. Ayrıca, yaş bir rol oynar: Yalnızca belirtilerin türünü değil, aynı zamanda vücutta bu tercihli olarak ortaya çıkanları da etkiler.

Çocuklarda egzama belirtileri

Kural olarak, yüzdeki atopik dermatit ve kıllı kafa derisi bebekte başlar. Orada, süt kabuğu oluşur : kızarık ciltte sarımsı beyaz pullu kabuklar. Görünümleri yanmış sütü andırıyor, bu nedenle “süt kabuğu” adını alıyor.

Yetişkinlerde egzama belirtileri

Ergenlik döneminde egzama birçok vakada tamamen azalır. Ancak bazı durumlarda, bunun ötesinde de devam eder.

Egzama, yetişkinlerde çocuklardan daha sık görülür. Yetişkin hastalar genellikle işlerine bağlı olarak semptomlarını geliştirir. Örneğin, el egzaması özellikle elleriyle çok çalışan hastalarda görülür.

Genel olarak, ergenlerin ve genç erişkinlerin egzama ‘dan etkilenme olasılıklarıdaha yüksektir : göz ve alın bölgesi yanı sıra ağız , boyun, üst göğüs ve omuz kuşakları, dirsekler, dizler, el bilekleri ve sırtlar. Avuç içi ve tabanı üzerinde bazen kaşıntı egzama da oluşur.

Bu yerlerde cilt kuru, kızarık ve çok kolay tahriş oluyor . Ek olarak, agonize kaşıntı meydana gelir. Bazı hastalar geceleri özellikle zahmetlidir. Şiddetli kaşıma, çocuklardaki gibi deri enfeksiyonlarını kolaylaştırır .

Bir deri benzeri cilt kalınlaşması (likenifikasyon) çok belirgin bazı egzama hastalarında olduğunu. Yüz derisi bile deri gibi kalınlaşabilir. Bunun için tıbbi terim “Facies leonina” dır.

Atopik Tip

Atopik dermatit – saman nezlesi ve alerjik astım gibi – sözde atopik tipe aittir. Bu, bağışıklık sisteminin alerjiye neden olan maddelerle (alerjenler) veya diğer tahriş edici maddelerle temasa karşı aşırı duyarlı olduğu hastalıkları belirtir.

Bu gibi atopik hastalıkları olan kişilerde sıklıkla atopik dematit bulunur. Bunlar şunları içerir:

 • Ağız çevresindeki derinlik (perioral derinlik)
 • Yanal kaşların incelmesi (Hertoghe burcu)
 • çift ​​alt kapak kırışık (Dennie Morgan kat)
 • çiziklenme gibi mekanik tahriş sonrası soluk cilt çizimleri (beyaz dermografizm)
 • Göz hastalıkları: tekrarlayan konjonktivit (konjonktivit), korneanın (keratokonus) konik deformasyonu, katarakt ( katarakt )

Bu özellikler atopik hastalığın (egzama gibi) spesifik semptomları ile birliktedir.

 

Egzama: nedenleri ve tetikleyicileri

Atopik dermatitin kesin nedeni henüz kesin olarak açıklanamamıştır. Uzmanlar, atopik dermatit gelişiminde çeşitli faktörlerin rol oynadığını öne sürüyorlar.

Örneğin, atopik dermatit hastalarında, cilt bariyeri bozulur : Epidermisin en dış tabakası (tamamen dışarıda) azgın tabakadır. Vücudu patojenlerden korur. Atopik dermatitte azgın tabaka koruyucu fonksiyonunu tam olarak yerine getirememektedir.

Bunun olası bir nedeni, vücudun , bir gen değişikliğinden dolayı yeterince protein filaggrin üretmemesidir. Bu epidermisin oluşumu için önemlidir. Filaggrin eksikliğinden dolayı, atopik dermatit hastalarında cilt yağlarının bileşimi değişmektedir. Sonuç, cildin fazla nem kaybetmesi ve kolayca kurumasıdır. Tahriş edici, alerji tetikleyici ve mikroplarda, zarar görmüş cilt, iltihaplanma ve kaşıntı ile çabucak tepki verir

Egzamada genlerin rol oynadığı gerçeği, egzamaya yatkınlığın kalıtsal olduğugerçeğiyle de gösterilmiştir . Bu arada, onları atopik dermatite daha duyarlı hale getiren çeşitli genetik değişiklikler (mutasyonlar) bilinmektedir. Bu mutasyonlar ebeveynleri çocuklarına aktarabilir: Ebeveyn bir nörodermatit ise, çocuklar yaklaşık yüzde 40 olasılıkla atopik bir dermatit de geliştirir. Hem anne hem de babanın atopik dermatiti varsa, çocuklarının hastalık riski yüzde 67 civarındadır.

Egzama ile ilgili aramalar

 • egzama görseller
 • egzama kremi
 • egzama tedavisi aspirin
 • egzamanın düşmanı
 • egzama nasıl çabuk geçer
 • egzama bulaşıcımı
 • yüzde egzama
 • egzamaya ne iyi gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir