Egzamaya ne iyi gelir?

Egzama birçok farklı cilt hastalıkları için ortak bir terimdir. Tüm egzamalar cildin enflamatuar değişimleridir, ancak bulaşıcı değildir.Kuru cilt, ter ve çevresel maddeler egzamaya neden olabilir. İyi bilinen örnekler alerjik kontakt dermatit veya atopik dermatittir . Egzama çok yaygındır, hemen hemen herkes yaşam boyu bir kez egzama olur. Egzama geçici olabilir veya kalıcı rahatsızlığa neden olabilir. Belirleyici özellik kaşıntıdır.

Egzama Belirtileri Nelerdir ?

Derinin kızarmasıyla başlar , kaşıntı olur . Bu belirtiler egzama da tipiktir. Diğer tüm şikayetler, lezyonların hangi bölgelerinde olduğuna bağlıdır. Ayrıca, hasta olan kişilerin yaşlarına göre de farklılıklar gösterir.

Egzama geçici (akut) ve kalıcı (kronik) olabilir . Akut faz , çok hafif egzama ile birkaç gün sonra kaybolan kızarık bir ciltle başlar . Egzama kalırsa, berrak bir sıvı ile doldurulmuş küçük, iğne başlı büyüklükte kabarcıklar eklenir. Kabarcıklar patladı ve ıslandı, sonra kabuklar oluştu. Akut faz üç gün kadar sürer.

Egzama iyileşmez, kronik bir duruma geçer. Kızarıklık, püstüller, kabuklar ve ölçekler aynı anda görünür. Ayrıca kaşıntıya karşı tahrişi tetikleyen ve yoğunlaştıran şikayetler de vardır. Derinin en üst katı kalınlaşmış ve oluklar irileşir. Derin yırtıklar ve daha hafif olduğu kadar koyu cilt katmanları da oluşur. Kronik evre mutlaka akutu takip etmez, her iki periyot aynı anda olabilir. Aynı zamanda belirtiler üst üste getirilir. Komplikasyonlar bakteri, virüs veya mantarların neden olduğu enfeksiyonları içerir Vücuttaki yırtık veya çizik deriden geçerler. Orada enfeksiyonlara neden olabilirler.

Egzamaya ne iyi gelir ?

Egzemanın doğru tedavisi cilt hastalığının nedenine bağlıdır. Genellikle başarılı bir terapi birkaç aşama üzerinde yapılır: optimal bakım ürünleri ile temel tedavi, olası tetikleyicileri önleme, ilaç tedavisi.

Egzama temas alerjisi ise, doktor bunu bir deri testi (epikutan testi) ile belirleyebilir . Nikel, bilinen, giysi veya mücevher gibi tetikleyici metal ile önlenebilir. Daha sonra, şikayetler genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden çözülür. Alerjiye neden olan maddelerle sık sık ve sürekli temas, muhtemelen günlük çalışma hayatında, kronik egzamaya neden olabilir. Enflamatuar kalınlaşma, keratinizasyon ve kalınlaşma bunun özelliğidir. Bu durumlarda bile , en iyi koruma alerjeni önlemektirKimyasal veya boyaya alerjisi olan kuaförlere eldiven giymeleri önerilir. En kötü durumlarda, belki sadece bir kariyer değişikliği yardımcı olacaktır. Kortizonlu kremler, cilt artık yenilenmediği ve uzun süreli kullanımdan sonra incelmediği için geçici çözümlerdir.

Atopik dermatit tedavisi, farklı evrelerdeki ciddiyete bağlıdır. Hafif egzamada nemlendirici bakım ürünleriyle yapılan temel tedavi çok etkili olabilir. Üre gibi özel bileşenler, cildin daha fazla nem depolamasına ve kurumasını daha az beklemesine neden olur. Tekrarlayan egzama ve kaşıntı için cilt bölgelerinde kortizonlu merhemler ve kremler bulunur . Kalsinörin inhibitörleri yüz ve cilt kıvrımları gibi problemli alanlar için daha uygun olabilir. Bazen tablet şeklindeki antihistaminikler , kaşıntıya karşı ek yardım sağlar . UV ışığıciddi, akut ve kronik evreleri hafifletebilir. Sadece şiddetli egzama durumlarında, örneğin immün sistemi etkileyen kortizon preparatları ile sistemik, yani iç tedavi.

Egzamada doğru cilt bakımı

Her egzama tedavisinin temeli, temel tedavidir. Özellikle kuru cilt, bariyer fonksiyonunu artık yerine getiremediğinden, yardıma ihtiyacı var.

 • Çok fazla yıkama cildi kurutur ve strese sokar.Hızlı ve soğuk bir duş, uzun ve sıcak bir banyodan daha iyidir. Günde en fazla bir kez duş alın, haftada üç defadan fazla banyo yapmayın. Köpük katkı maddeleri ayrıca kurur.
 • Hafif, pH-nötr deterjanlar parfümlü sabunlardan daha iyidir. Ne kadar dikkatli kullanılırlarsa, cilt o kadar sevinir.
 • Kuru sürtünme aynı zamanda cildi yağdan arındırır ve tahriş eder, kurulayın.
 • Temizlendikten sonra, cildi yağlı kremler veya losyonlarla ovmanız önerilir Bunlar sadece ciltteki kayıp yağları geri vermekle kalmaz, aynı zamanda duş veya banyo sırasında cildin emdiği nemi “kapatır”.

 

Egzamaya ne iyi gelir ile ilgili aramalar

 • egzamaya iyi gelen kremler
 • egzama görseller
 • egzamaya iyi gelmeyen yiyecekler
 • egzama tedavisi aspirin
 • egzamaya iyi gelen sabun
 • egzama bitkisel tedavi
 • egzama bulaşıcımı
 • egzama nasıl çabuk geçer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir