Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları , sirke gözetimsiz üzüm suyunun şaraba dönüştüğü ve daha sonra sirke haline geldiği M.Ö. 5.000 civarında keşfedildiği söylenir. Başlangıçta bir gıda koruyucu olarak kullanılan sirkenin tıbbi kullanımları çok geçmeden geldi.

Hipokrat yaraları yönetmek için sirke kullandı, 1700’lü tıp pratisyenleri ise onu zehirli sarmaşık ve kruptan mide ağrılarına kadar her şeyi tedavi etmek için kullandılar. Sirke diyabet tedavisinde bile kullanıldı.

Fransızca “ekşi şarap” anlamına gelen Sirke, üzüm, hurma, hindistan cevizi, patates, pancar ve tabii ki elmalar da dahil olmak üzere fermente edilebilecek hemen hemen tüm karbonhidratlardan yapılabilir.

Elma sirkesinin faydaları ve kullanımları artık pek çok kişi tarafından bilinmektedir , ki bu pek çok kişinin mutfakta değişilmezi haline gelmesinin en büyük sebebidir.

Geleneksel olarak, sirke uzun, yavaş bir fermantasyon işlemiyle yapılır, bunu asetik asit, gallik asit, kateşin, epikateşin, kafeik asit ve daha fazlası gibi biyoaktif bileşenlerle zenginleştirerek, güçlü antioksidan, antimikrobiyal ve daha birçok faydalı özellik sunar.

Sirke sadece yemek pişirmek için değil, sağlık, temizlik, bahçe bakımı, hijyen ve çok daha fazlası için faydalıdır. Aslında, bir sirke sürahisi, etrafındaki en ekonomik ve çok yönlü çözümlerden biridir. Onu her zaman evinizde tutmanızı öneriyorum…

Bu bilgilerden sonra gelelim asıl konumuz Elma sirkesinin faydaları neledir

• Diyabet / Elma sirkesinin faydaları

Sirke, anti-glisemik olduğu ve kan şekeri seviyeleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu söylenir. Sirke içindeki asetik asidin, kandaki şekeri, mide boşalmasını hızlandırarak ya da vücut dokuları tarafından glikoz alımını artırarak, karmaşık karbohidratların tam sindirimini önleyerek, kan şekerini düşürdüğü düşünülmektedir.3

Bir teori, sirkenin, karbonhidratları şeker haline getiren sindirim enzimlerinin bir kısmını etkisiz hale getirebilmesi ve böylece karmaşık karbonhidratın bir öğün içerisinden şekere kan dolaşımına dönüşmesini yavaşlatmasıdır.Elma sirkesinin faydaları

Bu, vücudunuza kan şekerinizi çekmek için daha fazla zaman kazandırır ve şeker seviyenizin yükselmesini engeller. Biraz araştırma, sirke kullanımını diyabetik tedavi olarak da desteklemektedir.

Bir çalışmada, sirke tedavisinin tip 2 diyabetli bireylerin yüzde 19’unda ve diyabetlilerden yüzde 34’ünde insülin duyarlılığını artırdığı saptanmıştır.4

Yine bir başka çalışmada, tip 2 diyabeti olan kişilerde sabahları yüzde 6’ya varan oranlarda kan şekeri seviyelerini düşürmeden önce iki yemek kaşığı elma sirkesi aldıklarını bulduk.

 

• Kalp sağlığı / Elma sirkesinin faydaları

Sirke, kalp sağlığını çeşitli şekillerde destekler. Gıda Bilimleri Dergisi’nde açıklandığı gibi: 6

“Elma sirkesinde yüksek seviyelerde bulunan klorojenik asit gibi polifenoller, LDL’lerin oksidasyonunu engelleyebilir ve kardiyovasküler hastalıkları önleyerek sağlığı iyileştirebilir.”

Bir çalışmada, sirke, laboratuvar sıçanlarında kolesterolü azaltabildiğini gösterirken, 7 sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada kan sirkesinde asetik asit tarafından kan basıncının düştüğü bulundu.

Sirke ayrıca hayvan çalışmalarında trigliserit düzeylerini ve VLDL seviyelerini (kolesterolün zarar verici formu) azalttığı bulunmuştur.9

• Kilo kaybı / Elma sirkesinin faydaları

Sirke kilo vermenize yardımcı olabilir, çünkü doygunluğu artırarak ve tüketilen toplam gıda miktarını azaltarak bir anti-obezite etkisi olduğu görülmektedir.

Örneğin, gönüllüler az miktarda sirke ile birlikte yüksek karbonhidratlı bir yemek tüketirken (simit ve meyve suyu), günün geri kalanı için daha az yiyecek tüketmişlerdir. İndirgeme günde yaklaşık 200 ila 275 kaloriye eşittir – aylık kilo kaybı 1,5 pound ile sonuçlanacak bir miktardır.Elma sirkesinin faydaları

Ayrıca, sirke ekmeği ile birlikte yapılan ayrı araştırmalar sadece glikoz ve insülin yanıtlarını azaltmadığı gibi, aynı zamanda tokluk seviyelerini de arttırmıştır. Doz derecesi, sirke içindeki asetik asit seviyesi ile doğrudan ilişkiliydi.

• Sinüs tıkanıklığı

Elma sirkesi, sinüslerinizi temizlemenize yardımcı olarak vücudunuzdaki mukoza kırılmasına ve azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu da enfeksiyonlar için yararlıdır. İşte yapılacaklar:

1. Elma  sirkesini 1/2 ila 1 çay kaşığı sıcak filtrelenmiş suya ekleyin ve iyice karıştırılıncaya kadar karıştırın.

2. Karışımın bir kısmını avucunuza dökün (önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun) ve ardından bir defada bir burun deliğine bastırın. Diğer burun deliğini diğer elinizle bağlayın. Diğer tarafa tekrarlayın.

• Boğaz ağrısı /  Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinde antibakteriyel özellikler, boğaz ağrısında da faydalı olabilir. Gerektiğinde ılık su ile karıştırılmış yaklaşık üçte bir fincan elma sirkesi karışımı ile gargara. Bunun için seyreltilmemiş elma sirkesi kullanabilirsiniz.

1. Az miktarda seyreltilmemiş elma sirkesi yudumlayın.

2. Eğer dayanabilirseniz, günde birkaç kez tekrarlayın.

3. Her bir yudum arasında 30 dakikalık bir boşluk olmalıdır. Her dozdan sonra su içtiğinizden emin olun.

• Asit Reflü ve Diğer Sindirim Hastalıkları / Elma sirkesinin faydaları

Asit reflüsü tipik olarak midenizde çok az asit bulunmasıyla sonuçlanır. Midenizin asit içeriğini, günlük olarak büyük bir bardak su içinde bir adet yemek kaşığı çiğ süzme elma sirkesi alarak kolayca iyileştirebilirsiniz. Elma sirkesinde bulunan pektin de bağırsak spazmlarını yatıştırmaya yardımcı olabilir.Elma sirkesinin faydaları

Buna ek olarak, elma sirkesi sadece vücudu gıdaların parçalamasına yardımcı olan sindirim sularını etkili bir şekilde uyarmaz, aynı zamanda midenizde ve vücudunuzda istenmeyen maya ve bakterilerin büyümesini kontrol edebilen izobutik, asetik, propiyonik ve laktik asit gibi sağlıklı asitleri de içerir. 0,14

• Cilt Tahrişi / Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi, böcek ısırmasından zehirli sarmaşıklara ve güneş yanığına kadar çeşitli cilt rahatsızlıkları için çalışır. Doğrudan tahriş olmuş bölgeye uygulayabilir ya da yaklaşık bir fincan sirke eklenmiş bir banyoya batırmayı deneyebilirsiniz.

• Siğiller /Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinin topikal uygulaması, muhtemelen içerdiği asetik asit seviyelerinin yüksek olmasından dolayı siğillerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.15 Bir pamuk topunu sirke batırmayı ve gece boyunca örtülü olan siğile uygulamayı deneyebilirsiniz.

Elma Elma Sirkesi için Hijyen ve Güzellik Kullanımları

• Saç Durulama

Elma sirkesi, kepek birikmesini ve kafa derisinin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Dört fincan suyla karıştırılmış üçte bir bardak sirkenin haftalık kullanımını deneyin. Kepek için yıkama yerine şunu yapın.

1. Kafa derisini eşit parça sirke ve suyla karıştırın (karışık).

2. Kafanıza bir havlu sarın ve bir saat bekletin.

3. Yıkayın ve haftada iki defaya kadar tekrarlayın.

• Yüz Toneri

Bir pamuk topu üzerinde seyreltilmiş elma sirkesi, araları önlemek için basit bir yüz toneri ve temizleyici yapar. Çürüklerin daha hızlı solmasına bile yardımcı olabilir.

• Deodorant

Elma sirkesi kokuya neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur, bu yüzden doğal bir deodorant için kollarınızın altında biraz bekletin.

• Ağız sağlığı

Seyreltilmiş elma sirkesi ile karıştırmak, ağız kokusunu gidermek ve dişleri beyazlatmak için yardımcı olabilir. Bununla birlikte, elma sirkesinin yüksek oranda asitli olduğunu unutmayın. Ana madde oldukça sert olan asetik asittir, bu nedenle yutmadan önce su ile seyreltmelisiniz.

Saf, düz elma sirkesi, diş minesine veya ağzınızın ve boğazınızın dokularına zarar verebilir. (Aslında, bir tanesi boğazına sıkışmış bir elma sirkesi takviyesi kapsülü olan bir kadına uzun süreli yemek borusu hasarı bildirmiştir.)

• Ayak Koku ve Vücut Kokusu

Ayaklarınızı elma sirkesi ile silmek, kokuya neden olan bakterileri yok etmek ve ayaklarınızdaki kokuları gidermek için yardımcı olabilir. Koltukaltınızda 20 sürtünme de vücut kokusunu etkisiz hale getirebilir.

Elma sirkesinin faydaları ile ilgili aramalar

  • elma sirkesinin faydaları
  • elma sirkesinin faydaları ve nasıl kullanılır
  • elma sirkesinin faydaları nelerdir
  • elma sirkesinin faydaları cilde
  • elma sirkesinin faydaları zayıflatırmı
  • elma sirkesinin faydaları ve zararları
  • yabani elma sirkesinin faydaları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir