HBA1C testi nedir?

HBA1C testi nedir? HBA1C testi, tip 1 ve tip 2 diyabetleri teşhis etmek ve diyabetinizi ne kadar iyi yönettiğinizi izlemek için kullanılan yaygın bir kan testidir. HBA1C testi, glislenmiş hemoglobin, glikosile edilmiş hemoglobin, hemoglobin A1C ve HbA1c dahil olmak üzere birçok isimle anılır.

HBA1C testi testi son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri seviyenizi ölçer. HBA1C testinizin sonuçları doktorunuza yardımcı olabilir:

 • Prediyabet tanımlayın. Prediyabetiniz varsa, diyabet ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskiniz daha yüksektir.
 • HBA1C testi Bir diyabet teşhisini doğrulamak için doktorunuz muhtemelen farklı günlerde uygulanan iki kan testinin sonuçlarına bakacaktır – iki HBA1C testi veya HBA1C testi artı başka bir diyabet kan testi.
 • Diyabet tedavi planınızı izleyinİlk HBA1C testi (lerinizin) sonuçları, temel A1C seviyenizi belirlemenize yardımcı olur. Daha sonra HBA1C testi diyabet tedavi planınızı izlemek için düzenli olarak tekrarlanır.

 

Son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri seviyenizi ölçer ve zaman içerisinde kan şekerinizi düşürmek için diyabet tedavi planınızın ne kadar iyi çalıştığını gösterebilir.

HBA1C testine ne sıklıkla ihtiyaç duyacağınız diyabetin tipine, tedavi planınıza ve kan şekerinizi ne kadar iyi yönettiğinize bağlıdır. Örneğin, HBA1C testi testi önerilebilir:

 • Prediyabetiniz varsa, yılda bir kez
 • Yılda iki kez tip 2 diyabetiniz varsa, insülin kullanmazsınız ve kan şekeri seviyeniz tutarlı bir şekilde hedef sınırlar içindedir.
 • Tip 1 diyabetiniz varsa yılda dört kez
 • Yılda dört kez tip 2 diyabetiniz varsa, diyabetinizi yönetmek için insülin kullanırsınız veya kan şekeri seviyenizi hedef aralığınızda tutmada sorun yaşıyorsanız

Doktorunuz diyabet tedavi planınızı değiştirirse veya yeni bir diyabet ilacı almaya başlarsanız daha sık HBA1C testlerine ihtiyacınız olabilir.

HBA1C Testi Nasıl hazırlanıyor

HBA1C testi basit bir kan testidir. HBA1C testii için oruç tutmanıza gerek yoktur, bu nedenle testten önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

HBA1C Testi Ne kadar sürer

HBA1C testi sırasında sağlık ekibinizin bir üyesi, kolunuzdaki bir damarı bir iğneyle iğneyle sokarak veya parmağınızın ucunu küçük, sivri bir lanset ile sıkarak bir kan örneği alır. Kan bir damardan alınırsa, kan örneği analiz için laboratuara gönderilir. Parmak ucundaki kan genellikle doktorunuzun ofisinde aynı gün sonuçlar için analiz edilir. Her zamanki aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz.

hba1c nedir hakkında tüm sorular

HBA1C testi sonuçları yüzde olarak rapor edilir. Yüksek bir A1C yüzdesi, daha yüksek ortalama kan şekeri seviyelerine karşılık gelir. A1C seviyeniz ne kadar yüksek olursa, diyabet veya diyabet komplikasyonları geliştirme riskiniz o kadar yüksek olur.

Şeker hastalığı olmayan bir kişi için normal bir A1C seviyesi yüzde 5,7’nin altındadır. A1C seviyeniz yüzde 5,7 ile 6,4 arasındaysa, prediyabetiniz (ayrıca bozulmuş açlık glikozu da denir), yani gelecekte diyabet geliştirme riskiniz yüksek demektir.

İki ayrı durumda,% 6.5 veya daha yüksek bir A1C düzeyi, diyabetli olduğunuzu gösterir. Yüzde 8’in üzerindeki bir A1C seviyesi, diyabetinizin iyi kontrol edilmediği ve diyabet komplikasyonları geliştirme riskinizin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Diyabet hastası yetişkinlerin çoğu için,% 7 veya daha az bir A1C seviyesi ortak bir tedavi hedefidir. Bazı bireyler için daha düşük veya daha yüksek hedefler uygun olabilir. A1C seviyeniz hedefinizin üstünde ise, doktorunuz diyabet tedavi planınızda bir değişiklik önerebilir.

Diyabet hastası bazı kişiler, evde kan şekeri seviyesini cihazlarla izlemektedir. Cihazlarınız kan şekeri seviyenizi desilitre başına miligram (mg / dL) veya litre başına milimol (mmol / L) cinsinden bildirir. A1C seviyeleri yüzde olarak rapor edilir, ancak tahmini ortalama kan şekeri (glikoz) seviyelerine karşılık gelirler. A1C seviyelerini ev izlemene bağlamana yardımcı olmak için, A1C’nin tahmini ortalama kan şekeri seviyesine tekabül ettiği şey:

A1C seviyesi Tahmini ortalama kan şekeri (glikoz) seviyesi
Yüzde 6 126 mg / dL (7 mmol / L)
Yüzde 7 154 mg / dL (8.6 mmol / L)
Yüzde 8 183 mg / dL (10.2 mmol / L)
Yüzde 9 212 mg / dL (11.8 mmol / L)
yüzde 10 240 mg / dL (13.4 mmol / L)
Yüzde 11 269 ​​mg / dL (14.9 mmol / L)
Yüzde 12 298 mg / dL (16,5 mmol / L)

Bazı durumlarda HBA1C testlerini  etkinliğinin sınırlı olabileceğini not etmek önemlidir. Örneğin:

 • Ağır veya kronik kanama yaşarsanız, hemoglobin mağazalarınız tükenebilir. Bu, HBA1C testi sonuçlarınızın yanlış düşmesine neden olabilir.
 • Demir eksikliği aneminiz varsa, HBA1C test sonuçlarınız yanlış olabilir.
 • Çoğu insanda hemoglobin A adı verilen tek bir hemoglobin tipi vardır. Eğer alışılmadık bir hemoglobin formuna sahipseniz (hemoglobin varyantı olarak bilinir), HBA1C testi sonucunuz yanlış yüksek veya yanlış düşük olabilir. Hemoglobin varyantları en çok siyahlarda ve Akdeniz veya Güneydoğu Asya mirasındaki insanlarda bulunur. Hemoglobin varyantları laboratuar testleriyle doğrulanabilir. Bir hemoglobin varyantı teşhisi konulursa, en doğru sonuçlar için HBA1C testi uzman bir laboratuvarda yapılması gerekebilir.
 • Başka bir hemolitik anemi formunuz varsa veya yakın zamanda kan transfüzyonu yaptırdıysanız, sonuçlar hatalı şekilde düşük olabileceğinden bu test yararlı olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir