Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydaları, ramazan aylarının vazgeçilmezi! Hurma, potasyum, magnezyum ve kalsiyum olmak üzere birçok mineral ile vitamin içermesiyle sağlığımıza her yönden fayda sağlıyor. Yüksek lif içermesi ve başlı başına bir antioksidan deposu olduğu için hurma yı her gün mutlaka tüketmelisiniz! Hurmanın faydalarını okuduktan sonra kıymetini bilecek, sadece ramazan aylarında tüketmemeniz gerektiğini anlayacaksınız…

Hurmanın Faydaları / ANTİOKSİDAN DEPOSU!

Hurmanın faydaları ,Antioksidanlar, damar ve kalp tıkanıklığına izin vermez. Çok iyi bir antioksidan olan hurma, vücudu zararlı bakteri ve mikroplardan arındırır. Ayrıca yaşlanmadan kaynaklanan hastalıkların meydana gelme riskini en aza indirir. Antioksidan içeriği hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Bu sayede dokusu yenilenen cilt daha genç bir görünüme kavuşuyor. Cildin ihtiyacı olan nemi karşılıyor.

İşte bu yüzden hurma, her zaman tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Hurmayı diğer meyvelerden ayıran en önemli özelliği, hurma bekledikçe antioksidan özelliğini kaybetmez, artırır. Diğer meyveler bekledikçe antioksidan özelliğini yitirir ve çürür.

Hurmanın Faydaları / STRES VE GERGİNLİK İÇİN DOĞAL ÇÖZÜM!

Hurmanın faydaları,Stres ve stres kaynaklı hastalıklar çoğu kişinin genel sorunu haline geldi. Hurma içeriğinde bol miktarda B6 vitamini barındırıyor. Bu vitamin ise sinir sistemini güçlendiriyor, strese karşı savunma gerçekleştiriyor. İçerdiği magnezyum vitamini de sinir sistemini güçlendirerek sağlıklı çalışmasını sağlar. Her gün düzenli olarak 7 adet hurma tüketirseniz sinir sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Hurmanın Faydaları / YÜKSEK LİF DEPOSU

Hurmanın faydaları,100 gram hurma yaklaşık 3,5 gram lif içeriyor. Lifçe zengin olduğu için de midede uzun süre kalarak tokluk hissi veriyor, sindirimi yavaşlatıyor. Böylelikle acıkma süresini uzatarak daha az yemek yemenizi sağlıyor. Hurma, sindirim sistemi bozukluklarının meydana getirdiği kabızlık, hazımsızlık gibi sorunları en aza indiriyor. Ayrıca hurma, mide ve bağırsak hastalıklarını iyileştirici özellikler taşıyor.

Hurmanın Faydaları / KANSIZLIĞI ÖNLÜYOR!

Hurmanın faydaları, Hurmada bulunan demir minerali oldukça fazladır. İçeriğindeki demir, kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini artırıyor. Böylece kansızlık riskini en aza indiriyor ve kansızlık için tedavi gören kişilerin tedavi süresini kısaltarak hızlandırıyor. Ayrıca içerdiği B2 ve B3 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırıyor. Kısacası demir eksikliğinin meydana getirdiği kansızlık sorunu ile savaşan kişiler her gün düzenli olarak 5 adet hurma yerse günlük demir ihtiyacını karşılamış olur.

Hurmanın Faydaları / KALBİ KORUYOR!

Hurmanın faydaları, kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli bir rol oynar. İçerdiği zengin potasyum minerali sayesinde kan basıncını dengeleyerek kalp ritmini düzenliyor. Hurma, damar tıkanıklığına sebep olan durumları ortadan kaldırarak kalp sağlığını en iyi şekilde koruyor. Ayrıca damar tıkanıklığından kaynaklanan kalp hastalıklarının oluşmasını da engelliyor.

Hurmanın Faydaları / KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR!

Hurmanın faydaları,Kansere yakalanma riskini azaltan selenyum açısından zengin olan hurma, yüksek oranda lif içerir. Hurmada bolca bulunan lifler; kolon, göğüs ve rahim kanseri riskinden bünyeyi korur. Düzenli olarak hurma tüketirseniz kansere yakalanma riskiniz de bir o kadar azalır.

Hurmanın Faydaları / GÖZ DOSTU

Hurmanın faydaları, A vitamini gözler için en çok ihtiyaç duyulan vitaminler arasındadır. A vitamini gözlerin daha sağlıklı olmasını sağlayarak gece körlüğü gibi rahatsızlıkların oluşum riskini en aza indiriyor. Ayrıca hurma, katarakt oluşumunu da geciktiriyor. Kısacası düzenli olarak hurma tüketimi göz sağlığını olumlu yönde etkileyerek göz sinirlerini korur.

Hurmanın Faydaları / HAFIZAYI KORUYOR!

Hurmanın faydaları,Hurmanın hafızaya verdiği destek oldukça fazladır. İçeriğinde bulunan B karoten beyin sağlığını olumlu yönde etkileyerek korur, hafızayı güçlendirir. Hurma, beyin hücrelerinde oluşan hasarın giderilmesine yardımcı olur, hafıza kaybını önler. Yaşlılıkta meydana gelen Alzheimer hastalığına iyi gelir.

Ramazan geldiğinde hiç kuşkusuz ilk akla gelen besinlerin başında hurma geliyor. Pazar tezgahlarının, aktarların ve marketlerin raflarında bolca yer alan hurma, sofralarımızda da baş köşede yerini alıyor.

Genellikle iftar sofralarıyla özdeşleşen hurma, aslında sadece Ramazan’da değil, yılın her ayında tüketilmesi gereken önemli besinler arasında yer almalı. Bunun nedeni ise damakta unutulmaz bir lezzet bırakmasının yanı sıra başta yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyum olmak üzere birçok vitamin ile mineral içeriği sayesinde vücudumuza pek çok yararı olması.Hurmanın faydaları

Hurmanın lif oranı çok yüksek. Öyle ki 100 gramı 3,5 gram lif içeriyor. Bu sayede midede sünger gibi şişip hacim kaplıyor ve mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi oluşturuyor. Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor ve kabızlıktan kurtarıyor.

Antioksidandan zengin olan hurma hücre yenilemesini sağlaması sayesinde cildimiz üzerinde de faydalı oluyor. Yenilenen doku cildi daha genç bir görünüme kavuşturuyor. Cilt elastik yapısını kaybettiğinde yanakta çökmeler artıyor ve derin yüz çizgileri belirginleşiyor. Hurma cilde ihtiyacı olan nemi veriyor, böylelikle cilt daha elastiki bir yapıya sahip oluyor. İçeriğindeki B vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların da daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunuyor.Hurmanın faydaları

Yüksek lif içeriği ile midede uzun süre kalarak sindirimin yavaş olmasını sağlıyor. Böylelikle tokluk süresi uzuyor ve daha az besin tüketilmiş oluyor. Demir eksikliği olan kişiler kilo vermede güçlük yaşıyor. Hurma içerdiği yüksek orandaki demir mineraliyle kişinin demir depolarını destekliyor ve bu sayede metabolizma da hızlanmış oluyor. Ancak unutmamak gerekir ki 1 adet hurma 20 kalori içeriyor. Özellikle zayıflama sürecinde miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekiyor.Hurmanın faydaları

Kalp dostu besinlerin başında yer alan hurma, içeriğindeki zengin potasyum minerali sayesinde kan basıncını (tansiyon) dengeliyor ve kalp ritmini düzenliyor. Hiç kolesterol içermediği gibi güçlü bir antioksidan olması sayesinde kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan koruyarak, damar tıkanıklıkları riskini azaltıyor.

Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin hurmada yüksek miktarda bulunduğu ortaya konmuş. Bu sayede strese karşı bir savunma gelişiyor. Hurma içerdiği B1 vitamini ile de sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırıyor.Hurmanın faydaları

Hurma, yüksek demir içeriğiyle de dikkat çekiyor. Düzenli tüketildiğinde, demir eksikliği anemisi olan kişilerde kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini artırıyor. Bu etkisiyle demir eksikliğiyle ilgili kansızlık riskini azaltıyor. Ayrıca içerdiği B2 ve B3 vitamini ile kırmızı kan hücrelerinin sayısını artıyor.

Gün boyunca kendini oldukça yorgun hisseden, halsiz kalan veya kilo almak isteyen kişiler hurmayla ihtiyaçları olan enerjinin bir bölümünü sağlayabiliyor. Yüksek enerji içeriği, özellikle kilo almak isteyen kişiler veya gelişmekte çağında olan çocuklar için çok fayda sağlıyor.Hurmanın faydaları

Hurma, bağışıklık sistemini destekleyen antioksidan etkili selenyumdan ve C vitamininden zengin bir besin. Bu sayede vücudu zararlı bakterilerden ve mikroplardan temizliyor. Ayrıca içeriğindeki yüksek orandaki magnezyum minerali, vücutta oluşabilecek enfeksiyonların oranını azaltıyor.

Hurma içeriğindeki kalsiyum ve fosfat sayesinde iskelet oluşumuna ve vücudun kemik yapısının dengelenmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca kemik erimesi ve yumuşaması gibi gelişebilecek kemik hastalıklarının önlenmesinde fayda sağlıyor.Hurmanın faydaları

Hurmanın içeriğindeki şeker miktarının fazla olması, kalori alımını arttırıyor. Ayrıca yüksek şeker içeriği özellikle diyabet hastalarında veya insülin direnci gelişmiş olan kişilerde kan şekerinin hızla yükselip aynı hızla düşmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle günde 3 adet hurma tüketmek yeterli olacaktır.

Magnezyum eksikliğinde sık sık kas krampları ve kas ağrıları oluşuyor. Hurma içeriğindeki magnezyum sayesinde kasları güçlendiriyor, protein sentezinde ve enzimlerin sağlıklı çalışmasında görev alıyor. Günde 2-3 adet hurma tüketmek günlük magnezyum ihtiyacını karşılayabiliyor.Hurmanın faydaları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir