İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi,  İdrar yolu enfeksiyonları her yıl milyonlarca insanı etkiler. Her ne kadar geleneksel olarak antibiyotiklerle tedavi edilmekle olsada, tedavi edilmesine yardımcı olan ve onları tekrar etmelerini önleyen birçok bitkisel tedavi bulunmaktadır.

1. Bol miktarda sıvı tüketin

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi, Hidrasyon durumu idrar yolu enfeksiyonu riskine bağlanmıştır. Bunun nedeni, düzenli idrara çıkmanın, enfeksiyonu önlemek için bakterileri idrar yolundan temizlemesine yardımcı olabileceğidir .

Bir çalışma uzun süreli idrar sondası olan katılımcıları incelemiş ve düşük idrar çıkışının artmış İYE gelişme riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur

Bir 2003 çalışması 141 kıza baktı ve düşük sıvı alımı ve seyrek idrara çıkmanın hem tekrarlayan İYE’lere bağlı olduğunu gösterdi

Başka bir çalışmada, 28 kadın kendi idrar konsantrasyonunu ölçmek için bir prob kullanarak hidrasyon durumunu kendi kendine izledi. Sıvı alımındaki artışın UTI sıklığında azalmaya neden olduğunu bulmuşlardı. Hidratlı kalmak ve sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için, gün boyunca su içmek ve her zaman susadığınızda en iyisidir.

2. C vitamini alımını artırın

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi ,Bazı kanıtlar C vitamini alımınızı artırmanın idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabildiğini göstermektedir.

C vitamininin idrarın asitliğini artırarak çalıştığı düşünülmektedir, bu da enfeksiyona neden olan bakterileri öldürmektedir .

Gebe kadınlarda İYE’lerle ilgili bir 2007 çalışması, her gün 100 mg C vitamini almanın etkilerini inceledi.

Çalışmada, C vitamininin koruyucu bir etkiye sahip olduğu ve kontrol grubundan C vitamini alan hastalarda İYE riskini yarı yarıya azalttığı bulunmuştur .

Bir başka çalışmada İYE riskini etkileyen davranış faktörleri incelenmiş ve yüksek C vitamini alımının riski azalttığı bulunmuştur .

Meyve ve sebzeler özellikle C vitamini açısından yüksektir ve alımınızı arttırmanın iyi bir yoludur.

Kırmızı biber, portakal, greyfurt ve kivi, sadece bir porsiyonda önerilen tam C vitamini miktarını içerir .

3. Şekersiz Kızılcık Suyu İçin

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi, Şekersiz kızılcık suyu içilmesi idrar yolu enfeksiyonları için en iyi bilinen doğal ilaçlardan biridir.

Kızılcık, bakterilerin idrar yoluna yapışmasını önleyerek, bu şekilde enfeksiyonu önlemektedir .

Yakın zamandaki bir çalışmada, son yıllarda ÜSİ’leri olan kadınlar 24 hafta boyunca her gün 8-ons (240 ml) kızılcık suyu porsiyonu içtiler. Kızılcık suyu içenler kontrol grubundan daha az İYE geçirdiler .

Başka bir çalışmada, kızılcık tüketen ürünlerin bir yıl içinde, özellikle de tekrarlayan İYE geçiren kadınlarda, İYE sayısını azaltabildiği gösterilmiştir ( 16 ).

2015 yılında yapılan bir araştırmada, kızılcık suyu kapsüllerinin kızılcık suyunun 8-ons porsiyonuna eşdeğer bir muamelenin, idrar yolu enfeksiyonları riskini yarıya indirdiğini göstermiştir ( 17 ).

Ancak, diğer bazı çalışmalar kızılcık suyunun İYE’lerin önlenmesinde etkili olmayabileceğini düşündürmektedir.

Bir gözden geçirme, toplam 4,473 katılımcıyla yapılan 24 araştırmaya baktı. Bazı küçük çalışmalar, kızılcık ürünlerinin UTI sıklığını azaltabildiğini bulsa da, diğer daha büyük çalışmalar hiçbir yararı olmadığını ortaya koymuştur ( 18 ).

Kanıtlar karıştırılsa da, kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Bu faydaların sadece tatlandırılmış ticari markalar yerine şekersiz kızılcık suyu için geçerli olduğunu unutmayın.

 

4. Probiyotik al

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi , Probiyotikler , gıda veya takviyelerle tüketilen faydalı mikroorganizmalardır. Bağırsaklarınızda sağlıklı bir bakteri dengesini teşvik edebilirler.

Probiyotikler ek formda bulunabilir veya kefir, kimchi, kombucha ve probiyotik yoğurt gibi fermente gıdalarda bulunabilir .

Probiyotiklerin kullanımı, geliştirilmiş sindirim sağlığından gelişmiş bağışıklık fonksiyonuna kadar her şeye bağlanmıştır.

Bazı çalışmalar ayrıca bazı probiyotik suşlarının İYE riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma , ortak bir probiyotik suş olan Lactobacillus’un erişkin kadınlarda İYE’leri önlemeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

Bir başka çalışmada, hem probiyotiklerin hem de antibiyotiklerin, tekrarlayan İYE’leri önleme konusunda tek başına antibiyotik kullanmaktan daha etkili olduğu bulunmuştur .

UTI’lere karşı ana savunma hattı olan antibiyotikler, bağırsak bakterilerinin seviyelerinde bozukluklara neden olabilir. Probiyotikler, antibiyotik tedavisinden sonra bağırsak bakterilerinin restore edilmesinde yararlı olabilir ( 23 ).

Çalışmalar probiyotiklerin iyi bağırsak bakterisi düzeylerini artırabildiğini ve antibiyotik kullanımıyla ilişkili yan etkilerin azaltabileceğini göstermiştir .

 

5. Bu Sağlıklı Alışkanlıkları Pratik

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi İdrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi birkaç iyi banyo ve hijyen alışkanlığı ile başlar.

İlk olarak, idrarı çok uzun süre tutmamak önemlidir. Bu, bakteri birikmesine neden olarak enfeksiyona yol açabilir .

Cinsel ilişkiden sonra işemek, bakterilerin yayılmasını önleyerek ĐYE riskini de azaltabilir .

Ek olarak, İYE’ye eğilimli olanlar İYE’lerde artışa bağlı olduğundan spermisit kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

Son olarak, tuvaleti kullandığınızda, önden arkaya doğru sildiğinizden emin olun. Arkadan öne doğru silme, bakterilerin idrar yoluna yayılmasına neden olabilir ve artmış İYE riski ile ilişkilidir .

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi ile ilgili aramalar

  • idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavisi soğan
  • idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavisi
  • idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavisi maydanoz
  • çoçuklarda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi
  • idrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi
  • idrar yolu enfeksiyonu limon kürü
  • idrar yolları enfeksiyonu ilaçları
  • idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir