IQ Testi

IQ Testi, Resmen “entelektüel bölüm” testleri olarak adlandırılan IQ testleri birçok biçimde gelir. Zihinsel engelleri teşhis etmeye veya birinin zihinsel potansiyelini ölçmeye yardımcı olabilirler . IQ testi yaptırmayı düşünüyorsanız, doktorunuz ilk temas noktanız olmalıdır.

IQ Testinin Tarihçesi

Fransız psikolog Alfred Binet, 1900’lü yılların başında ilk istihbarat testini yarattı. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki modern IQ testi Henry Herbert Goddard’ın çalışmasından kaynaklanmaktadır. Goddard, psikoloji dalında doktorasını 1899 yılında Clark Üniversitesi’nden alan psikologdu. Binet sınavını Fransızca’dan İngilizceye çevirdi. Bu test ABD okul çocuklarında temel entelektüel fonksiyonları test etmek ve zihinsel sağlık teşhisini desteklemek için kullanıldı.

Goddard, psikoloji tarihinde tartışmalı bir figür olmaya devam etmektedir. Bu, düşük IQ‘lu yetişkinlerin ürememesi gerektiği konusundaki tartışmasından kaynaklanmaktadır. Neyse ki, toplum bu bakış açılarından büyük ölçüde etkilendi. Günümüzde, farklı amaçlar için kullanılan sayısız IQ testi vardır, ancak çoğu öğrenme güçlüğünün teşhisine yardımcı olmak için kullanılır.

IQ Testleri Türleri

Goddard’ın tartışmalı Binet testlerinden bu yana, psikologlar birçok başka test geliştirmek için çalıştılar. Çoğu ilkokul çağındaki çocuklar için tasarlanmıştır, ancak bazıları yetişkinler için kullanılabilir.

En yaygın IQ testi tipleri:

 • Stanford-Binet Zeka Ölçeği
 • Evrensel Sözsüz Zeka
 • Diferansiyel Yetenek Ölçekleri
 • Peabody Bireysel Başarı Testi
 • Wechsler Bireysel Başarı Testi
 • Wechsler Yetişkin Zeka Ölçeği
 • Woodcock Johnson III Bilişsel Engellilik Testleri

IQ Testinin Sonuçları

Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü’ne göre , zihinsel engelli çocukların yüzde 85’i 55 ile 70 arasında IQ puanı alıyor. 100 puan ortalama kabul ediliyor.

Yüksek puanlar

100’ün üzerindeki yüksek IQ puanı, tipik olarak yüksek zeka ile ilişkilidir. Aşırı zeka 130 veya üstü. Yine de, bu sonuçlar klişeleşmiş. Yüksek bir puan genellikle kişinin özellikle “akıllı” olduğu değil, çok fazla potansiyeli olduğu anlamına gelir .

Düşük puanlar

100’ün altında puan alan birisinin “ortalamanın altında” bir istihbarata sahip olduğu kabul edilir. Son derece düşük puanlar, 70’in altı, genellikle endişe nedenidir. Altta yatan bir öğrenme yetersizliğini gösterebilirler.

Bir IQ testi, entelektüel sorunları teşhis etmenin ilk adımı olabilir. Çocuğunuzun özellikle düşük bir puanı varsa, doktorları da sipariş verebilir:

 • adaptif becerilerin taranması
 • kan testleri
 • beyin ultrasonu
 • tam zihinsel sağlık taraması

Doğum öncesi taramalar, bebekler doğmadan önce olası zihinsel engelleri tespit etmeye yardımcı olabilir. Bu, özellikle 35 yaş ve üstü anneler veya hamilelik sırasında uyuşturucu ya da alkol kullananlar için geçerlidir. Şu anda potansiyel sorunlar tespit edilirse, çocuk doktorunuz erken çocukluk döneminde bir IQ testi ile takip edebilir.

IQ Testi Nasıl Yapılır

IQ puanları bulmacanın sadece bir parçasıdır. Bu testlere hala birçok aileye erişilemez. Bütün devlet okulları onları kullanmaz. Bazı ailelerin testi uygulayabilecek bir doktora veya psikoloğa erişimi olmayabilir. Bu, özellikle de tedavinin hayati olduğu durumlarda, çocuğun erken yaşlarında önemli testler için kaçırılmış fırsatlara yol açabilir.

Çevrimiçi IQ testleri mevcuttur, ancak tıbbi bir tanı için bunlara güvenmemelisiniz. Sevilen birinin zihinsel bir sakatlığından şüpheleniyorsanız, doktorunuzun bir test yapmasını beklemeyin. Erken test için seçeneklerinizi araştırın.

IQ testi Alt Çizgi Nedir?

IQ testi, birinin zekasını ölçmenin sadece bir yoludur. Zihinsel bir engelliliği teşhis ederken, doktorunuz ek testlere ve gözlemlere dayanacaktır. IQ testlerine kesinlikle indirim yapılmamalı, ancak istihbaratın tek ölçüsü olarak onlara güvenmemek önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir