K Vitamini

K vitamini terimi K1 vitamini (filokinon) ve K2 vitamini (menaquinone) içerir. A, D ve E vitaminleri gibi, K vitamini de liposolubledir. Her şeyden önce kanın pıhtılaşması için önemlidir. Burada K vitaminine ne kadar ihtiyacınız olduğunu ve hangi görevleri yerine getirdiğini öğrenin.

K vitamini nedir?

K vitamini yağda çözünen vitaminlerden biridir (A, D ve E vitaminleri gibi). Doğada K1 (filokinon) ve K2 (menaquinone) olarak bulunur.K vitamini bağırsakta emilir. Kan pıhtılaşması , K vitamininin en önemli görevidir: Aktif olmayan öncüllerden pıhtılaşma faktörlerinin oluşumu için gereklidir. K vitamini olmadan, vücut bu faktörleri üretemez ve bu nedenle kanamayı durduramaz.

K vitamininin diğer etkileri: Kan damarları ve kıkırdak gibi yumuşak dokularda kireçlenmeyi önler. Ek olarak, gözlerde, böbreklerde, karaciğerde, kan damarlarında ve sinir hücrelerinde onarım işlemlerinin yanı sıra hücre işlemlerini (hücre bölünmesi gibi) düzenlemeye yardımcı olur. Ek olarak, K vitamini menopoz sonrası kadınlarda kemik rezorpsiyonunu inhibe eder  kemik mineralizasyonunu düzenleyen enzim osteokalsin, K vitaminine bağımlıdır.

Günlük K vitamini  ihtiyacı nedir?

Günlük ne kadar K vitaminine ihtiyacınız var? Alman Beslenme Derneği’ne (DGE) göre, 15 yaşından ve yetişkinlerden gençlere tavsiye edilen günlük miktar, yaş ve cinsiyete bağlı olarak 60 ila 80 mikrogram K vitamini, yaşamın ilk yılındaki bebeklerin günlük 4 ila 10 mikrogram K vitamini gereksinimi var. Yaş grubuna göre çocuklar 15 ila 50 mikrogram günlük bir gereksinimdir.

Bebekler *                                    K vitamini günlük gereksinimi mikrogram / gün 
0 ila 4 aydan az 4
4 ile 12 ay arasında 10
çocuklar
1 ila 4 yaş altı 15
4 ila 7 yaş altı 20
7 ila 10 yaş altı 30
10 ila 13 yaş altı 40
13 ila 15 yaş altı 50
Gençler / Yetişkinler erkek kadın
15 ila 19 yaş altı 70 60
19 ile 25 yaş altı 70 60
25 ila 51 yaşın altındaki 70 60

Yeni doğanlar anne sütü ile K vitaminini alır. Ancak, hafızayı yeterince doldurmak için yeterli olmadığından, tüm bebeklere ilk muayenelerde çocuk doktorunun doğumundan sonra doğumda ek K vitamini verilir .

K vitamini eksikliği kendini nasıl gösterir?

K vitamini eksikliği çok nadir görülür. Beslenme uzmanları, karışık bir beslenme düzeninde yeterli miktarda K vitamininin tüketildiğini varsayarlar. Bununla birlikte, kanıtlanmış bir K vitamini eksikliği (kronik böbrek yetmezliği gibi) , kanama eğilimi görülür. K vitamini eksikliği nedeniyle, K vitaminine bağlı kan pıhtılaşma faktörleri artık yeterli şekilde üretilmemektedir kan pıhtılaşır. Bir hastanın kanının pıhtılaşmasının ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için doktor INR değerini veya Hızlı değerini belirleyebilir .

K vitamini fazlalığı

Mevcut bilgi durumuna göre, sağlıklı yetişkinler aşırı miktarda K vitamini içeren bir beslenme düzeninin zarar verme riski taşımamaktadır. Öte yandan, yeni doğanlar, K vitamini fazlalıkları nedeniyle tehlikede olabilir, kırmızı kan hücrelerinin (hemoliz) bozulmasını tetikleyebilir.

k vitamini ile ilgili aramalar

  • k vitamini zararları
  • k vitamini nedir kısaca
  • k vitamini faydaları
  • k vitamini ilaç
  • k vitamini eksikliği
  • k vitamini testi
  • k vitamini diğer adı
  • k vitamini aşısı

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir