Kadınlarda İdrar Kaçırma Hissi

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hissi; rahatsızlığının yalnızca daha yaşlı kadınları etkilediğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Mesane kontrolü sorunları daha genç, aktif kadınları da etkiliyor. Siz de onlardan biri misiniz?

Bu utanç verici küçük sorun, idrar kaçırmadır ve yaştan bağımsız olarak çok sayıda kadın gizliden gizliye bu sorunla uğraşmaktadır. Kadınların bu sorunu erkeklere oranla iki kat daha fazla. Genç kadınların yüzde 20-30’u, orta yaşlı kadınların yüzde 30-40’ı ve yaşlı kadınların yüzde 50’sinden fazlası idrar kaçırmadan muzdarip.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hissi

FİZYOTERAPİSTLER O SORUNA FİLMLE DİKKAT ÇEKTİ
Türkiye Fizyoterapistler Derneği, kadınları yaşam kalitesini duygusal durumunu, beden imajını ve cinsel yaşamını etkileyen bu utanç verici duruma dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla bir film hazırladı. Yaklaşık iki dakikalık kısa filmde idrar kaçırmanın basit bir sorun olduğu, kadınların buna katlanmak zorunda olmadığı vurgulanarak tedavi yöntemleri anlatılıyor.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hissi

Türkiye Fizyoterapistler Derneği’nden yapılan açıklamada, idrar kaçırma rahatsızlığının teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgiler verildi:

STRES TİPİ İDRAR KAÇIRMA: Öksürdüğünüzde, güldüğünüzde ve hapşırdığınızda mesaneyi zorlayan veya mesaneye fazla baskı uygulayan herhangi bir harekette ortaya çıkan küçük sızıntıdır.

Stres idrar kaçırması, pelvik kaslar ve dokular gerildiğinde ve hasar gördüğünde hamilelikten ve doğumdan kaynaklanabilir. Yaşlanmanın bir sonucu olarak veya aşırı şişmanlık nedeniyle yüksek etkili sporlardan da ortaya çıkabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hissi

SIKIŞMA TİPİ İDRAR KAÇIRMA: Bir diğer adıyla “aşırı aktif mesane” biraz farklıdır; acil olarak tuvalete gitme ihtiyacının akabinde, birkaç saniye ila bir dakikalık bir uyarı arasında istemsiz bir idrar kaçırma gerçekleşir. Mesane kaslarının spazmlarına bağlı olduğu düşünülmektedir.
Multipl skleroz, Parkinson hastalığı veya üriner sistem enfeksiyonu gibi durumlar da neden olabilir.

KARMA TİP İDRAR KAÇIRMA: Birden fazla idrar kaçırma türüne sahip olduğunuz anlamına gelir; stres ve urge tipi idrar kaçırmaların tipik bir karışımıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hissi

TAŞMA TİPİ İDRAR KAÇIRMA: Tuvalete her gittiğinizde mesanenizi boşaltamıyorsanız ve sık sık veya sürekli idrara çıkma yaşarsanız, taşma tipi idrar kaçırmanız var demektir. Bazı ilaçlar, şeker hastalığı olanlar a bu tip idrar kaçırma yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir