Keten Tohumu Yağının Faydaları

Keten tohumu yağının faydaları, Şifalı yağlar; zayıflamak, güzelleşmek, birçok hastalıklara karşı korunmak ve yakalanılan hastalıklara karşı tedavi sürecini hızlandırmak gibi birçok alanlarda kullanılıyor. İşte bu sebeple keten tohumu yağı, tadı ve lezzetinden ziyade tıbbi amaçlı kullanımı ile öne çıkan bir yağ çeşididir. Sağlık açısından önemli bir etkiye sahip olan keten tohumu yağının faydaları her derde deva!

İşte keten tohumu yağının mucize faydaları…

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUYOR!

Keten tohumu yağının faydaları,Kilo vermede en büyük sorunlardan biri metabolizmanın yavaş çalışmasıdır. Metabolizmanız sağlıklı bir hızda çalışmalı ki kilo vermek kolaylaşsın. Keten tohumu yağı gerekli yağ asitleri içerdiğinden metabolizmaya sağlıklı bir destekçidir. Metabolizmayı hızlandıran keten tohumu yağı, vücuttaki yağ yakımını kolaylaştırarak, zayıflamaya yardımcı oluyor.

Keten tohumu yağının faydaları, Bu yüzden keten tohumu yağı, kilo verme sürecinde beslenme için faydalı olan gerekli yağları temin etmenize yardımcı olur. Kalorisi yüksek olduğundan aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Sabah, öğlen ve akşam yemek yemeden yaklaşık 30-45 dakika önce 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı içebilirsiniz. Arkasından 2 bardak su mutlaka için.

REGL AĞRILARINI HAFİFLETİYOR!

Keten tohumu yağının faydaları,  adet döngüsü üzerinde rol oynayan östrojen ve progesteron hormonlarının üzerine olumlu etkiler yaratıyor. Regl dönemlerinde oluşan ağrı ve krampları en aza indirerek kadınların rahatlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca menopoz döneminde yaşanan sıcak basmasını ve terlemeyi önlüyor.

TIRNAK VE SAÇI BESLİYOR!

Keten tohumu yağının faydaları, Eğer tırnaklarınız kırılgan veya zayıf ise keten tohumu yağı kullanabilirsiniz. Çünkü bu yağda bulunan esansiyel yağ asitleri saç ve tırnakları güçlendirir, daha sağlıklı bir yapı kazandırır. Saç dökülmesi yaşıyorsanız bu yağ dökülmeleri en aza indirir, saçları da güzelleştirir. Özellikle saçlarınızın sağlıklı uzamasını istiyorsanız keten tohumu yağı kullanmalısınız. Keten tohumu yağı saçınıza daha parlak ve daha yumuşak bir görünüm kazandırır.

SİNİR SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR!

Keten tohumu yağının faydaları, esansiyel yağ asitleri içerdiğinden sinir hasarını onarmaya yardımcı olur. Böylelikle hissizlik ve karıncalanma gibi olayları azaltır. Sinir uyarılarının iletilmesinin kolaylaştırıcısı olan omega-3 yağ asitleri de keten tohumu yağında bolca bulunur. Böylelikle sinir sisteminin sağlığının korunmasına destekçi olur. Sinir bozukluğu ya da sinir hasarı durumlarında da fayda sağlar. Ayrıca dejeneratif bozuklukların belirtilerini geciktirici etkiye sahiptir.

KALP SAĞLIĞINI KORUYOR!

Keten tohumu yağının faydaları, kalp rahatsızlıklarından biri olan kolestrolün dostudur. Kolestrol seviyesini olması gereken seviyede tutmaya yarayan keten tohumu yağı kalpte bulunan damarların sağlığını da koruyor. Bu şifalı yağ içeriğindeki alfa linolenik asit sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor. Ayrıca kalp krizi geçirme riskini azaltıyor.

SİNDİRİM SİSTEMİNE DESTEK OLUYOR!

Keten tohumu yağının faydaları,Sıklıkla sindirim sorunu çekenlere müjde! Keten tohumu yüksek lif içerdiği için sindirim sistemini en doğru biçimde düzenler. Bağırsak dostu olan keten tohumu yağı, sindirim sırasında zorlanan bağırsağın hareketlerinin daha rahat çalışıp hareket etmesini sağlıyor.

ANTİAGİNG ETKİ YARATIYOR!

Keten tohumu yağının faydaları, içindeki omega-3’ler, vücutta bir antioksidan olarak hareket eder. Bu antioksidanlar vücudu serbest radikal hasarlardan korumaya yardımcı olur. Böylelikle yaşlanma süreci yavaşlar, daha genç görünmenizi sağlar. Bu sayede siz de mutlu olursunuz.

KABIZLIĞA ÇÖZÜM YARATIYOR!

Keten tohumu yağının faydaları, Kabızlık, sindirim sistemi yoluyla atılan atığın normal hareketinde yaşanan yavaşlıktır. Genelde şişkinlik, gaz, bel ağrısı veya yorgunluk gibi çeşitli semptomlar da buna eşlik eder. Keten tohumu yağı, kolona yağlayıcı olarak etki ederek kolay ve doğal bir yolla kabızlığa çözüm üretiyor. Hazımsızlığı önleyerek bağırsaklara fayda sağlıyor.

KANSERE KARŞI KORUYUCU KALKAN!

Keten tohumu yağının faydaları, Kanser, çağımızda sıkça yaşanan bir hastalıktır. Keten tohumu yağı kansere karşı oldukça iyi gelir, kanserli hücrelerin büyümesini ve gelişmesini sınırlandırır. Çalışmalar, keten tohumlarının meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanserine karşı koruma sağladığını göstermiştir. Keten tohumu yağı, kanser söz konusu olduğunda koruma sağlayan lignanlar içermektedir. Bu lignanlar hormon metabolizmasına karışan enzimleri bloke eder ve tümör hücrelerinin büyümesini engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir