Kırkkilit otu faydaları

Kırkkilit otu faydaları, kırkkilit otu çay olarak içebileceğiniz, toz veya kapsül şeklinde alabileceğiniz veya sağlığa faydaları için sıvı özüt olarak tüketebileceğiniz bir bitkidir. Geleneksel tıpta çoğunlukla boşaltım sisteminden taşları çıkarmak ve kemik sağlığını iyileştirmek için kullanılmıştır. Kırkkilit otu belirli ilaçlar ile etkileşimi vardır, bu yüzden almadan önce doktorunuza sorun. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, hamileyseniz veya emziriyorsanız Kırkkilit otu tavsiye edilmez.

Kırkkilit otu ne işe yarar

Kırkkilit otu, kemik onarımında yardımcı olan ve kalsiyum emilimini teşvik ederek güçlü tendon ve kemikler oluşturan bir mineral olan silika içerir. Geleneksel olarak kırık veya diğer kemik yaralanmalarından sonra kemik iyileşmesini hızlandırmak için uygulanır. Kırkkilit otu ayrıca osteoporozun tedavisi için önerilmektedir. 2012 yılında Hücre Proliferasyonu’nda yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları Kırkkilit otu ekstresinin test tüplerinde insan kemik hücreleriyle nasıl etkileşime girdiğine baktılar. Kırkkilit otu kemik hücresi büyümesini indüklediğini ve insan kemik rejenerasyonunda potansiyeli olabileceği sonucuna vardılar.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir

Kırkkilit otu, 2007 Ethnopharmacology Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, doğal olarak ortaya çıkan diüretik özelliklere sahiptir. MedlinePlus, aşırı sıvı tutulumu, böbrek taşları, mesane taşları ve idrar yolu enfeksiyonları için doğal bir ilaç olarak kullanıldığını bildirmektedir. Kırkkilit otu diüretik etkisinin böbrek taşlarının atılımını hızlandırdığına inanılıyor, ancak etkinliği için bilimsel bir kanıt yok.

Kırkkilit Otu Kan Şekeri Seviyesini Düşürme

Ethnopharmacology Dergisi’nde yayınlanan 2002 tarihli bir çalışmada, Kırkkilit otu ekstraktının tip 2 diyabetli hastaların küçük bir örneği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hastaların bir kısmı oral olarak bir doz ekstrakt alırken, diğerleri plasebo alır. Bilim adamları, hastaların uygulama sırasında ve sonrasında çeşitli aralıklarla glikoz seviyelerini ölçtüler. Kan şekeri seviyelerinin plaseboya kıyasla 90 dakika, iki saat ve palpasyondan üç saat sonra önemli ölçüde azaldığını bulmuşlardır. Bu araştırma, Kırkkilit otu glikoz seviyelerinin yönetiminde rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Kırkkilit otu bazı sağlık yararları olmasına rağmen, çocuklar için güvenli sayılmaz ve uzun süreler boyunca büyük dozlarda veya düzenli olarak alınmaz. Kırkkilit otu uzun süreli kullanımı tiamin eksikliğine neden olabilir ve düzenli olarak alkol alırsanız bu risk artar. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi, günde üç kez 300 miligramdan fazla Kırkkilit otu almamanızı tavsiye eder. Kırkkilit otu çayı yaparsanız, günde üç kez 3 çay kaşığını aşacak şekilde demlemeyin.

Kırkkilit otu faydaları ile ilgili aramalar

  • kırkkilit otu yorumlar
  • kırkkilit otu kullananlar
  • kırkkilit otu kanser
  • kırkkilit otu sperm için
  • kırkkilit otu çayının hazırlanışı
  • kırkkilit otu yağı
  • kırkkilit otu zayıflatırmı
  • kırkkilit otu çayı saraçoğlu

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir