Klamidya nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Klamidya enfeksiyonu bakteriler neden olmaktadır. Farklı klinik resimlere neden olabilir. Klamidya alt grubuna bağlı olarak, genital organlar, gözler veya solunum yolları özellikle etkilenir. Hakkında tüm önemli bilgileri okuyun: Klamidya nedir? Hangi semptomlara neden olurlar? Bir klamidya enfeksiyonunu nasıl tedavi edebilirsiniz?

Klamidya enfeksiyonuna kısa genel bakış

 • Semptomlar: boğaz ağrısı , ( konjonktivit , gözün enfeksiyon) ile ( idrar yaparken yanma , irinli akıntı gelen üretra ve testis ağrısı (erkek), pelvik ağrı, vajinal akıntı ve kanama (kadın), kaşıntı anüs çevresinde, küçük deri ülserleri, şişmiş lenf düğümleri
 • Bulaşma: Damlacık enfeksiyonu ve tükürük (C. pneumoniae), bulaşıcı gözyaşı sıvısı, korunmasız ilişki (C. trachomatis), kuşlar üzerinde (C. psittaci, bildirilebilir!)
 • Kuluçka süresi (enfeksiyondan ilk semptomların başlangıcına kadar): bir ila dört hafta
 • Teşhis: fizik muayene, smear, idrar testi , patojenler veya antikorlar için kan testi, ultrason (alt karın bölgesinde şüpheli enfeksiyon durumunda)
 • Tedavi: antibiyotiklerle azitromisin veya doksisiklin , seftriakson ve metronidazol
 • Dikkat: Ürogenital enfeksiyonlarda cinsel partner her zaman tedavi edilmelidir
 • Komplikasyonlar: körlük (göz enfeksiyonu ile), kısırlık (ürogenital enfeksiyonlar), artrit ( Reiter hastalığı ), kalp iltihabı

Klamidya belirtileri

Klamidya, farklı belirtilerle çeşitli koşullara neden olabilen bakteridir. En bilinen ve bugüne kadarki en yaygın Klamidya enfeksiyonu, idrar ve genital organları ( Genitoüriner Klamidya enfeksiyonu ) etkiler . Klamidinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan cinsel yolla bulaşan hastalık hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir.

Ek olarak, bazı klamidya ağır vakalarda gözleri , ciğerleri ve diğer organları enfekte eder .

Toplamda, insanlarda hastalıklara neden olabilecek üç tür Klamidya vardır:

 • Klamidya trachomatis
 • Klamidya(Chlamydophila) psittaci
 • Klamidya (Chlamdyophila) pneumoniae

Klamidya trachomatis kaynaklı Klamidya semptomları

Bakterinin Klamidya trachomatis’in çeşitli hastalıklara neden olan birkaç alt grubu vardır (serovarlar):

 • Trahom : Klamidya göze; A’dan C’ye kadar serovarların neden olduğu
 • Üriner ve genital organların enfeksiyonları ( ürogenital enfeksiyonlar ), konjonktivit : D ila K serovarlarının neden olduğu
 • Lenfogranüloma venereum : zührevi bir hastalık; L1 ila L3 serovarlarının neden olduğu

Özel semptomlara ek olarak, ilke olarak, herhangi bir enfeksiyon ateş , baş ağrısı ve vücut ağrıları gibi grip semptomlarını da tetikleyebilir. Ek olarak, klamidya hastalarının bazıları gün boyu yorgunluk ve halsizlikten şikayet etmektedir.

Trahom

Klamidya trachomatis serovar AC ile ilk enfeksiyon genellikle çocukluk çağındadır. İlk önce akut konjonktivite (konjonktivite) neden olur . Açık konjonktiva , bazı beyaz kan hücreleri (folikülleri) minik taneleri şeklinde toplamak.

Kötü hijyen koşullarında, hastalar tekrar tekrar Klamidya (yeniden enfeksiyon) ile enfekte olurlar. Ek olarak, diğer bakteriler iltihapları (süperenfeksiyon) “oturdurabilir”. Her iki faktör de foliküllerin genişlemesine ve granülom olarak adlandırılmasına neden olur.

Kronik inflamasyon, göz kapaklarının iç mukoza zarı yaralı olarak küçülür. Sonuç olarak, göz kapağı kenarları kirpikleri içeriye girer ve gözün korneasını (trichiasis) küçük yaralanmalarla tahriş eder. Bu, kendini (keratit) iltihaplandırır ve giderek bulanıklaşır. Sonunda, etkilenen kişi kör olabilir .

Erkeklerde ürogenital klamidya semptomları

D ila K serovarları ürogenital enfeksiyonları tetikler. Erkeklerde klamidya ile enfekte idrar ve genital organların belirtileri genellikle üretrayı etkiler: iltihaplanır (üretrit). Hasta idrar yaparken basınç hissi ve ağrılı yanma hisseder . Mümkün klamidya neden olduğu deşarj üretradan irin.

Mikroplar testislerde ve epididimde olduğu gibi prostatta da yükselebilir: Prostat iltihabı ( Prostatit ), testis iltihabı (Orchitis) veya epididimit (epididimit) geliştirir. Ağrı ve kısırlık (kısırlık) olası sonuçlardır.

Enfekte olmuş birçok erkek , klamidya nedeniyle hiçbir semptom göstermez . Doktorlar daha sonra asemptomatik bir enfeksiyondan bahseder.

Kadında ürogenital klamidya belirtileri

Kadınlarda klamidya trachomatis DK ile enfeksiyon, serviks (servisit) ve / veya üretranın (üretrit) iltihaplanmasına neden olabilir. Servisitte olası bir klamidya belirtisi mukopurülent, sıklıkla güçlü kokulu akıntıdır . Üretrit sık idrara çıkma ve ağrı ya da idrar sorunları eşlik edebilir .

Bununla birlikte, klamidya ya bağlı servisit ve / veya üretritli kadınların çoğunda hiçbir belirti yoktur . Enfeksiyon daha sonra genellikle farkedilmez ve tedavi edilmez. Bunun korkunç sonuçları olabilir:

Bakteriler yükselmeye devam edebilir: İnflamasyon daha sonra uterus astarına, fallop tüplerine ve yumurtalıklara yayılır . Özetle, doktorlar burada iltihaplı bir pelvik hastalıktan (pelvik iltihaplı hastalık, PID) bahseder. Yine, çoğu hasta klamidya semptomları göstermez. Diğerleri, örneğin pelvik ağrı , atipik akıntı , döngü ortası kanama veya cinsel ilişkiden sonra şikayetçi .

Ciddi durumlarda, ciddi geç etkiler tehlikelidir. Bunlar arasında kronik pelvik ağrı ve kısırlık vardır . Ek olarak, hamilelik sırasında uterus dışına döllenen döllenmiş yumurtanın riski de vardır ( ektopik gebelik gibi ekstrauterin hamilelik ).

Bazı kadınlarda inflamatuar pelvik hastalık peritona (peritonit) saldırır. Karaciğer kapsülü de alev alabilir (perihepatit = Fitz-Hugh-Curtis sendromu). Bu durumda olası klamidya semptomları arasında ateş ve halsizlik, sağ üst karın ağrısı ve hassas bir karaciğer bulunur . Ağrı sağ omuza kadar yayılabilir. Enflamasyon, çekumun bitişik dokusuna da yayılabilir (periappendikit).

Klamidya nedir ile ilgili aramalar

 • klamidya erkek belirti
 • dirençli klamidya tedavisi
 • klamidya testi fiyat
 • klamidya tedavi edilmezse
 • klamidya enfeksiyonu bitkisel tedavi
 • klamidya idrar kültüründe çıkar mı
 • klamidya sadece cinsel yolla mı bulaşır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir