Kolesistektomi Nedir ?

Kolesistektomi , safra kesenizin çıkarılması için cerrahi bir işlemdir, karaciğerinizin hemen altında, karnınızın sağ üst tarafında oturan armut biçimli bir organ olan Safra keseniz safra toplar ve depolar. Safra karaciğerinizde üretilen bir sindirim sıvısıdır. Kolesistektomi yaygın bir cerrahidir ve sadece küçük bir komplikasyon riski taşır. Çoğu durumda kolesistektomini sonrası aynı günü eve gidebilirsiniz.

Kolesistektomi en sık olarak karnınızın içini görmek ve safra kesesini çıkarmak için dört küçük insizyondan küçük bir video kamera ve özel cerrahi aletler yerleştirilerek gerçekleştirilir. Doktorlar buna laparoskopik kolesistektomi diyor. Bazı durumlarda, safra kesesini çıkarmak için büyük bir insizyon kullanılabilir. Buna açık kolesistektomi denir.

Kolesistektomi Neden Yapılır

Safra kesesi taşları ve neden oldukları komplikasyonları tedavi etmek için en sık olarak bir kolesistektomi yapılır. Aşağıdaki durumlarda doktorunuz bir kolesistektomi önerebilir:

 • Safra kesesinde safra kesesi taşları (kolelitiyazis)
 • Safra kanalında safra kesesi taşları (koledokolitiyazis)
 • Safra kesesi iltihabı (kolesistit)
 • Büyük safra kesesi polipleri
 • Safra taşı nedeniyle pankreas iltihabı (pankreatit)

Safra kesesi taşları safra kesenizde oluşabilecek sertleşmiş safra birikintileridir. Safra, karaciğerinizde üretilen ve safra kesenizde depolanan bir sindirim sıvısıdır. Yemek yerken safra keseniz safrayı ince bağırsaklarınıza (duodenum) daralır ve boşaltır.

Kolesistektomi Riskleri Nelerdir ?

Bir kolesistektomi aşağıdakileri içeren küçük bir komplikasyon riski taşır:

 • Safra kaçağı
 • Kanama
 • enfeksiyon
 • Safra kanalı, karaciğer ve ince bağırsak gibi yakındaki yapılara zarar verme
 • Kan pıhtıları ve zatürree gibi genel anestezi riskleri

Komplikasyon riskiniz genel sağlığınıza ve kolesistektomini yapılış nedenine bağlıdır.

Kolesistektomi İçin Nasıl Hazırlanılır

Yiyecek ve ilaçlar

Kolesistektomi öncesi hazırlanmak için cerrahınız sizde naşağıdakileri isteyebilir:

 • Ameliyattan önceki gece hiçbir şey yemeyin. İlaçlarınızla bir yudum su içebilirsiniz, ancak ameliyattan en az dört saat önce yemek yemekten ve içmekten kaçının.
 • Bazı ilaç ve takviyeleri almayı bırak. Doktorunuza aldığınız tüm ilaç ve takviyeleri anlatınız. Öngörülen ilaçların çoğunu almaya devam edin. Doktorunuz sizden bazı ilaçlar ve takviyeler almayı bırakmanızı isteyebilir, çünkü kanama riskinizi artırabilir.

Laparoskopik kolesistektomi

Laparoskopik kolesistektomi sırasında cerrah, karnınıza dört küçük insizyon yapar. Küçük bir video kamera ile bir tüp, karnından bir insizyondan geçirilir. Cerrahınız, safra kesenizi çıkarmak için karnınızdaki diğer kesiklerden yerleştirilen cerrahi aletler kullanırken ameliyathanede bir video monitörü izler.

Ardından, cerrahınız safra kanalınızdaki olası safra taşları veya diğer problemlerden endişe duyuyorsa, röntgen veya ultrason gibi bir görüntüleme testine girebilirsiniz. Ardından kesikleriniz dikilir ve bir kurtarma alanına yönlendirilirsiniz. Laparoskopik kolesistektomi bir veya iki saat sürer.

Laparoskopik kolesistektomi herkes için uygun değildir. Bazı durumlarda cerrahınız laparoskopik bir yaklaşımla başlayabilir ve önceki ameliyatlardan veya komplikasyonlardan gelen skar dokusu nedeniyle daha büyük bir kesi yapmak için gerekli bulabilir.

Geleneksel  kolesistektomi

Açık kolesistektomi sırasında cerrah, sağ tarafınızdaki kaburgalarınızın altından karnınıza 6 inç (15 santimetre) bir kesi yapar. Karaciğerinizi ve safra kesenizi ortaya çıkarmak için kas ve doku geri çekilir. Cerrahınız daha sonra safra kesesini çıkarır. Kesi dikilir ve bir kurtarma bölgesine götürülürsünüz. Açık bir kolesistektomi bir veya iki saat sürer.

Bir kolesistektomi, safra kesesi taşlarının ağrı ve rahatsızlığını giderebilir. Diyet modifikasyonları gibi konservatif tedaviler, genellikle safra taşlarının tekrar etmesini engelleyemez. Çoğu durumda, bir kolesistektomi, safra kesesi taşlarının geri gelmesini önler.

Kolesistektomiden sonra çoğu insan sindirim problemleri yaşamaz. Safra keseniz sağlıklı sindirim için şart değildir. Bazı insanlar, genellikle zamanla çözülen işlemden sonra ara sıra gevşek dışkı yaşayabilir. Bağırsak alışkanlıklarınızdaki değişiklikleri veya işleminizi takiben yeni semptomları doktorunuzla görüşün.

Kolesistektomi sonrası normal aktivitelere ne kadar çabuk dönebildiğiniz, cerrahınızın hangi prosedürü kullandığı ve genel sağlığınıza bağlıdır. Laparoskopik kolesistektomi geçiren kişiler birkaç gün içinde işe geri dönebilirler. Açık kolesistektomiye maruz kalanların işe geri dönecek kadar iyileşmeleri için bir hafta veya daha uzun süre gerekebilir.

kolesistektomi ile ilgili aramalar

 • kolesistektomi nedir
 • kolesistektomi diyeti
 • kolesistektomi pdf
 • kolesistektomi sonrası
 • kolesistektomi belirtileri
 • kolesistektomi hemşirelik bakımı
 • kolesistektomi nedir tıp
 • açık kolesistektomi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir