Konjonktivit nedir? Belirtileri Nelerdir ?

Konjonktivitte göz kızarır, yırtılır ve sıklıkla ağrır veya kaşınır. Arkasında bakteriyel bir enfeksiyon, alerji veya gözdeki rahatsız edici yabancı cisim olabilir. Buna göre, tedavi yöntemleri farklıdır. Konjonktiviti nasıl güvenilir bir şekilde tanıyabilir ve nasıl uygun şekilde tedavi edeceğinizi, buradan okuyun.

Konjonktivit ‘e kısa genel bakış

  • Sık görülen semptomlar : kırmızı gözler, yırtılma ve (sabah) yapışkan göz , şişmiş konjonktiva , yabancı cisim hissi
  • Tedavi : Her zaman bir doktora görün! Sebeplere bağlı olarak; Antibiyotikler (bakteriyel konjonktivit durumunda), semptomların hafifletilmesi için farklı etken maddeler içeren göz damlaları, ayrıca alerjenlerden kaçınır, yabancı cisimleri çıkarır, muhtemelen ev ilaçları kullanır
  • Enfeksiyonu önlemek : Bakteriyel ve viral konjonktivit oldukça bulaşıcıdır! Enfekte bir kişi olarak gözlerinizi ovmayın, ellerinizi yıkayın, kendi havlu kullanın, diğer insanlarla doğrudan temasından kaçının
  • Nedenleri : Bakteriler, virüsler, alerji, yabancı cisimler, kirli kontakt lensler , ışığa aşırı maruz kalma, göz yorgunluğu

Konjonktivit  belirtileri nelerdir ?

Aşağıdaki belirtiler konjonktivit için tipiktir:

  • kırmızı gözler
  • Sulu, özellikle gece cerahatli yapıştırılmış göz
  • Şişmiş konjonktiva (konjonktiva camsı şişmiş görünüyor), göz kapağı şişmiş
  • Fotofobi / ışık hassasiyeti
  • Yabancı cisim hissi veya gözdeki basınç
  • konvülsif göz kapağı kapatılması (kornea tutulumu ile birlikte şiddetli iltihaplanmalarda)

Genel belirtilere ek olarak, çeşitli konjonktivit tetikleyicileri de semptomlarının karakteristiğine neden olur.

Konjonktivit tedavi

Terapi, konjonktivit nedenlerine bağlıdır. Gözdeki diğer hastalıklarda olduğu gibi, göz doktoruna bir ziyaret yapmanız önerilir. Enflamasyon tipini güvenli bir şekilde belirleyebilir, doğru tedaviyi önerebilir ve böylece gözdeki diğer yapıların etkilenmesini ve hasar görmesini önleyebilir.

Bakteriyel konjonktivit tedavisi

Bakteriler antibiyotiklerle iyileştirilebilir. Bunlar göze yerleştirilen antibiyotik merhemler veya damlalardır ve bu nedenle doğrudan enfeksiyon bölgesine etki ederler. İki ila üç gün sonra semptomlar iyileşmelidir. Önemli: Enflamasyonun kaybolduğunu hissediyor olsanız bile, tedaviyi doktor önerildiği sürece takip ettiğinizden emin olun. Aksi halde, bazı bakteriler kalır ve bunlar tekrar çoğalarak tekrar konjonktivite neden olur.

Bazen tablet şeklinde bir antibiyotik de verilir . Bu, örneğin bakteri içeren fiziksel enfeksiyonların gözlere yayıldığı durumlarda gereklidir. Örneğin, cinsel yolla bulaşan hastalıkların nedensel ajanı olarak da bilinen Chlamydia, konjonktiviti de tetikleyebilir. Bu durumda eşe de tedavi edilmelidir. Konjonktivit tedavisi burada uzatılabilir.

Viral konjonktivit tedavisi

Bakterilerin aksine, konjonktivite neden olabilecek birçok virüse karşı etkili bir ilaç yoktur. Bunlar, soğuk virüsleri veya oldukça bulaşıcı adenovirüsleri içerir.

Semptomlar ev ilaçları ile hafifletilebilir. Şiddetli semptomlarınız varsa, kısa süre kortikosteroid içeren göz damlası kullanabilirsiniz. Ancak uzun vadede, bunlar tedaviye uygun değildir, çünkü vücudun savunmasını bastırırlar ve böylece gecikmiş iyileşme veya bakteri ile ek enfeksiyon riski vardır. Daha sonra antibiyotik göz damlası ile birleştirilir.

Çocuklarda genellikle herpes simpleks virüsü (soğuk boğaz virüsü) ile ilk temastan sonra veya su çiçeği konjonktiviti sırasında gelişir. Bu virüsler özellikle aktif bileşen asiklovir ile savaşır . İlaç, göz damlası halinde veya tablet şeklinde mevcuttur.

Alerjik konjonktivit tedavisi

Alerjik konjonktivit durumunda, alerji yardımına karşı en iyi genel önlemler. En önemli strateji: Mümkünse, tetikleyici alerjenlerden kaçınmalısınız .

Sulu ve şişmiş gözlere karşı kısa süreli kortizon göz damlası kullanabilirsiniz . Ayrıca aşırı aktif bağışıklık savunmasını azaltan antialerjik göz damlaları veya ilaçlar semptomları hafifletebilir. Bazı ürünler, alerjenlerle temastan önce zaten çalışmaktadır, böylece çalışabilirler.

Alerjinin nedeni sadece sözde hiposensitizasyon ile kombine edilebilir . Vücut hastalığa neden olan alerjene yavaş yavaş alışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir