Kontakt dermatit nedir?

Kontakt dermatit nedir? Cildiniz alerjik olduğunuz ortamdaki bir maddeyle temas ettiğinde, cildinizin kaşınmasına ve kızarmasına neden olarak reaksiyona girebilir. Buna kontakt dermatit denir. Birçok kontakt dermatit türü vardır. En yaygın üç tip tahriş edici, alerjik ve temaslı ürtikerdir (kurdeşen).

TAHRİŞ EDİCİ KONTAK DERMATİT

Tahriş edici kontak dermatit, en sık görülen kontakt dermatit türüdür. Cilt tahriş edici bir kimyasal maddeye dokunduğunda, çok sert bir şekilde ovalandığında veya ısı ile temas ettiğinde hızla gelişebilir. Bu maddeler cilt bariyerini kırar ve iltihaplanmaya neden olabilir. Deri zaten bir yarayla açıksa veya aktif atopik dermatitiniz varsa, bu tahriş edici maddelerin girmesi ve tahriş edici kontak dermatite neden olması çok daha kolaydır.

ALERJİK KONTAKT DERMATİT

Alerjik kontakt dermatit, ikinci en sık görülen kontakt dermatit türüdür. Tahriş edici temas dermatitinin aksine, cilt reaksiyonun gelişmesi 48 ila 96 saat sürebilir.

Cilt ilk kez yeni bir alerjenle temas ettiğinde, bağışıklık sisteminin hafıza bankasında analiz ve saklama için bağışıklık sistemine bir parça alerjen gönderir, ancak reaksiyona neden olmaz. Bu sürece hassasiyet denir.

Cilt tekrar tekrar madde ile temas ettiğinde, bağışıklık sistemi “hatırlar” ve kaşıntılı bir cilt tepkisi geliştirir. Bağışıklık sisteminin kimyasal maddeyi tanıması birkaç gün alabileceğinden, cilt belirtileri gerçek maruziyetten birkaç gün sonra ortaya çıkabilir.

İLETİŞİM ÜRTİKER

Kovan olarak da bilinen kontakt ürtiker, kontakt dermatitin daha az yaygın bir şeklidir. Kontakt ürtikerde şişme ve kızarıklık cilt derhal tahriş edici bir maddeyle temas ettikten hemen sonra meydana gelir. Genellikle uzun ömürlü değildir.

Nadir fakat ciddi bir anafilaktik reaksiyon riski vardır (boğazın şişmesine neden olan şiddetli bir alerjik reaksiyon, göğüs gerginliği ve diğer semptomlar), temaslı ürtiker ile çakışabilir. Eğer anafilaktik bir reaksiyon geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza danışın.

Kontakt dermatitin belirtileri nelerdir?

Tahriş edici kontak dermatit genellikle alerjene maruz kalmanın gerçekleştiği ciltte kalır. Maruz kalma şiddetli tahriş edici ise, ağrı, şişlik ve bazen de kabarma dahil ani bir reaksiyon olabilir. Su veya sabun gibi hafif bir tahriş edici maddeye maruz kalma devam ederse, reaksiyon haftalar ila aylar arasında oluşabilir ve kuruluk, kaşıntı ve çatlama içerir.

Alerjik kontakt dermatit, orijinal temas yeri ile sınırlı olabilir, ancak daha sık yayılır. Cilt kızarır, ısınır, kaşınır ve “ağlayabilir”.

Kontakt dermatit bazen başka bir egzema şekli olan atopik dermatitten ayırt etmek çok zor olabilir. Doktorunuz size doğru tanı koymada yardımcı olabilir.

Kontakt dermatitin cilt bulguları ve semptomları atopik dermatitinkine benzer görünebilir.

Kontakt dermatite ne sebep olur?

Kontakt dermatit için birçok farklı neden veya tetikleyici vardır. Tahriş edici temas dermatiti, su gibi günlük maddelerden, cilt üzerinde çok fazla baskı veya sürtünme ve aşırı sıcaklık ve nem gibi hava değişimlerinden ortaya çıkabilir. Çok fazla sayıda alerji üreten kimyasal madde vardır. İşte bazı yaygın olanlar:

Kontakt dermatit MADENLER

Nikel alerjisi yetişkinler ve çocuklar arasında oldukça yaygındır. Nikel, mücevher, fermuar, düğme, kemer tokası ve madeni para gibi çeşitli metal eşyalarda bulunur. Ayrıca cep telefonları, beyaz altın, bazı ortopedik eklem değiştirme ve bazı yiyecekler gibi daha az belirgin yerlerde bulunur.

Kobalt, nikel dahil metallerde bulunur ve nikele alerjisi olan kişiler, yaygın kullanımı nedeniyle çoğu zaman kobalt alerjisi vardır. Kobalt ayrıca saç boyaları ve ter önleyiciler gibi kişisel ürünlerde kullanılır. Genellikle boyalarda, çimentoda ve deri ürünlerinde bulunan krom tuzları alerjik kontak dermatite ve bazen tahriş edici kontak dermatit semptomlarına neden olabilir.

Kontakt dermatit KOKULAR

Kokular, özellikle atopik dermatit gibi cildin zarar görmüş olduğu kişilerde ACD’nin yaygın tetikleyicileridir. Bu maddeler çeşitli kozmetik ürünlerinde, parfümlerde, gıda aromalarında ve diş macunlarında bulunabilir.

Kontakt dermatit ANTİBAKTERİYEL MERHEMLER

Neomisin ve bakitrasin gibi antibakteriyel merhemler genellikle günlük çizikleri ve yaraları tedavi etmek için kullanılır, ancak bazı kişiler alerjik reaksiyonlar geliştirir.

Kontakt dermatit FORMALDEHİT

Formaldehit bir koruyucudur. Aynı zamanda en iyi yetişkin ve çocuk alerjenidir. Formaldehit, ev dezenfektanları, aşılar, yapıştırıcılar ve yapıştırıcılar, sigara dumanı ve mumyalama sıvısı dahil birçok yerde bulunur.

Formaldehit salınan koruyucu maddeler kozmetik ürünleri gibi kişisel bakım ürünlerindedir ve formaldehit alerjisi olan bazı bireyleri tetikleyebilir. Formaldehitin gizli kaynakları arasında “kalıcı baskı” ve “kırışıklığa dayanıklı” kıyafetler ve yapay tatlandırıcı, aspartam bulunur.

Kontakt dermatit İZOTİYAZOLİNONLANN

Metilkloroizotiyazolinon ve metilizotiyazolinon (MCI / MI) dahil olmak üzere izotiyazolinonlar, bakterilerin üremesini önlemek ve ürünü oksijen ve ışık hasarından korumak için birçok kişisel bakım ürününde kullanılır. Genellikle şampuan, vücut yıkama ve kozmetik ürünleri gibi birçok “yıkama” öğesinde bulunurlar. Ayrıca, bazı ıslak mendillerde, bebek mendillerinde ve nemlendirilmiş tuvalet mendillerinde bulunurlar.

Kontakt dermatit COCAMİDOPROPYL BETAİN

Cocamidopropyl betain (CAPB), kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde esas olarak bir yüzey aktif madde olarak kullanılır. Sürfaktanlar cildi temizler ve suyla yağ ve kir ile karışmasını sağlayarak durulamalarını sağlar. Ayrıca çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı ve sert yüzey temizleyicileri gibi ev temizlik ürünlerinde de bulunabilir. CAPB, düşük konsantrasyon seviyelerinde yıkama ürünlerinde güvenli olabilir, ancak açık ürünlerde kaçınılması gerekir.

Kontakt dermatit PARAFENİLEN-DİAMİN

Parafenilen-diamin (PPD) saç boyasında kullanılan güçlü bir kimyasaldır. Alerji potansiyeli nedeniyle cilde temas etmesi amaçlanan ürünlerde kullanılması yasaktır. Bununla birlikte, PPD, geçici dövmeler gibi cildin düzenlenmemiş çeşitli ürünlerinde kullanılmaya devam etmektedir. PPD genellikle siyah ayakkabıları boyamak için kullanılır ve giyside kullanılan boyalarla ve antihistaminikler gibi bazı ilaçlarla çapraz reaksiyona girebilir.

Kontakt dermatit Yama testi nedir?

Yama testi alerjik kontakt dermatit tanısı için önemli bir araçtır. Bu testte, seçilen kimyasallar yapışkan bir şeride ya da “yamalar” üzerine koyulur ve hiçbir belirtinin olmadığı arkaya uygulanır.

Yamalar 48 saat bekletilir. 48 saat sonra, doktor yamaları giderir ve reaksiyonlar için cilde bakar. İki gün sonra doktor, iltihaplanma belirtileri için yama bölgelerine bakar. Eğer iltihap varsa, o kimyasal maddeye karşı alerji teyit edilir.

Kontakt dermatit tedavisi

Kontakt dermatit için en iyi tedavi, reaksiyona neden olan maddenin önlenmesidir. Bir CD alevlenmesinin ne zaman gerçekleştiğine ve patlamadan önce hangi ürünleri kullandığınıza dikkat edin. Yaygın tahriş edici etiketleri okuyunuz ve bunları evinizden uzaklaştırınız. 

Temas belirtileri devam ederse, sağlık uzmanınız iltihabı sakinleştirmek için topikal bir ilaç veya fototerapi yazabilir .

Kontakt dermatit ile ilgili aramalar

  • kontakt dermatit kadınlar kulübü
  • kontakt dermatit iyileşme süreci
  • allerjik kontakt dermatit ilaç
  • göz kapağında kontakt dermatit
  • kontakt dermatit tip 4
  • mesleki kontakt dermatit nedir
  • dermatit çeşitleri
  • atopik dermatit

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir