Kulak Çınlaması Neden Olur ?

Kulak çınlaması veya kulak zili olarak da adlandırılan kulak çınlaması , hastanın kendisinde neden olan kulak sesleridir. Genellikle aniden ortaya çıkar ve çok farklı nedenlere sahip olabilir. Bu nedenle kulak çınlamasını tedavi etmek veya iyileştirmek o kadar kolay değildir. Kulaktaki sesler tehlikeli olmamasına rağmen, genellikle etkilenenlere çok fazla baskı yaparlar. Bir kulak çınlamasının nasıl ifade ettiğini, neden ortaya çıktığını ve bununla ilgili neler yapılabileceğini burada öğrenin.

Kulak Çınlaması  Genel bakış

 • Tanım: Kulakta ıslık sesi, uğultu, uğultu veya tıslama gibi ani sesler. Az ya da çok gürültülü olabilirler ve sadece ilgili kişi tarafından duyulurlar. Kulak çınlaması ya kalıcıdır ya da tekrar geri döner ve daha sonra uzun süre devam eder.
 • Nedenleri: çok çeşitli, örneğin sağırlık , gürültü veya patlama travması, işitme kaybı , otitis media , otoskleroz , tümörler, kulak zarı perforasyonu , Meniere hastalığı , kalp damar hastalıkları, bazı ilaçlar, stres ve duygusal stres; Birçok vakada neden belirsizliğini koruyor (idiopatik tinnitus)
 • İletişim: Otolaryngologist
 • Muayeneler: Hasta konuşması, kulak mikroskobu, işitme testi , denge testi gibi çeşitli muayeneler
 • Tedavi seçenekleri: örneğin infüzyonlar, fizyoterapi, gevşeme teknikleri, kulak çınlaması yeniden terapi (TRT), özel işitme sistemi (Kulak çınlaması), muhtemelen psikolojik bakım
 • Prognoz: Tinnitus bazen yaşam boyu sürer. Bazı mağdurlar bununla iyi geçinir, diğerleri ise çok acı çeker ve bunun sonucunda fiziksel ve / veya zihinsel problemler geliştirir.

Kulak çınlaması  tedavisi

Kulak çınlaması tedavisi o kadar kolay değil. Genellikle kulakların çınlama nedenini belirleyemezsiniz. Genel olarak, bir kulak çınlaması ne kadar hızlı tedavi edilirse, tekrar yok olma ihtimali o kadar iyi olur. Terapinin kulak ıslıktan sonraki ilk 24 ila 48 saat içinde başlaması idealdir.

Akut kulak çınlaması tedavisi

Bu kulak çınlaması formu en fazla üç aydır var . Kısa bir süre sonra kendini düzeltmezse (örneğin, yüksek bir konserden sonra gıcırtı sesi), doktor standart tedaviye başlayacaktır ve ya da anti-enflamatuar maddeler ile bir infüzyonuygulayacak ya da alternatif olarak anti-enflamatuar tabletler reçete edecektir .

Ek olarak, doktor nedensel kulak çınlaması tedavisini deneyebilir. Bazı örnekler:

 • Dolaşım arttırıcı ilaçlarla infüzyon terapisi: Doktor iç kulaktaki kulakçınlaması nedeninden şüphelendiğinde, ancak sebebi bilinmiyorsa kullanılır. Tedavi sırasında kulak bölgesine kan ve oksijen verilmelidir .
 • Kortizon: Anti-enflamatuar ilaç, doktorun kulak çınlaması nedeni olarak inflamasyondan şüphelendiğinde kullanılır. Genellikle infüzyon şeklinde verilir.
 • Fizik-tıbbi veya fizyoterapi tedavisi: Servikal omurganın malpozisyonları veya yaralanmalarının kulak seslerinden sorumlu olması yararlıdır .
 • Ortodontik tedavi: Dişlerde meydana gelen bozuklukların düzeltilmesi veya kulak seslerine neden olan temporomandibular eklem şikayetlerinin düzeltilmesi amaçlanmıştır.
 • hiperbarik oksijen tedavisi : Diğer tedaviler iyileşmediyse bu yöntem düşünülebilir. İlgili kişi hiperbarik bir odada kalır ve bir maskenin içinden oksijeni içine çeker. Daha yüksek basıncın doku ve kana daha fazla oksijen vermesi ve böylece iç kulağı daha iyi beslemesi gerekir. Bu tedavinin etkinliği tartışmalıdır.

Kronik kulak çınlaması tedavisi

Kulak çınlaması tutar en fazla üç ay üzerinde, uzmanlar kronik kulak çınlaması bahsederler. Sesler hiçbir zaman hoş değildir  ancak bazı insanlar kulaklarıyla kulaklarının arasında kendilerini “düzenlemeyi” başarırken, diğerleri acı çeker ve bazen psikolojik sorunları yaşarlar.

Buna göre, doktor tedaviyi planlamalıdır. İlk olarak, kronik kulak çınlaması genellikle dolaşım arttırıcı bir infüzyon koyacaktır . Ek olarak, hastalara kulaklarındakiçınlama ya da ıslık çalmaya devam eden hum ile nasıl daha iyi başa çıkabilecekleri gösterilmelidir . Stres kulak çınlamasını artırabildiğinden, yoga veya otojenik egzersizgibi çeşitli rahatlama tekniklerinin faydalı olduğu kanıtlanmıştır. kulak çınlaması nedeniyle çok güvensiz, endişeli veya depresif kişilerde, kulak çınlaması ile yaşamayı öğrenmek için yoğun psikolojik bakım (örneğin bilişsel davranışçı terapi ) gerekebilir.

Diğer bir seçenek de kulak çınlamasını gizlemektir. Diğer bir deyişle, kulak seslerinin algılanması, özel işitme sistemleri ( Tinnitusmasker ) aracılığıyla bastırılır. Bu sistemler işitme cihazlarına benzer, ancak kulakları dağıtan veya kapatan sürekli bir ses çıkarır. Muhtemelen paralel kulak çınlaması yeniden alım tedavisi ( TRT ). Etkilenen kişi kulak seslerini bastırmayı ve bilinçten uzak tutmayı öğrenir. Bir uzman hastaya hastalığını tavsiye eder (danışma). Kulak Burun Boğaz Uzmanları, psikologlar ve işitme uzmanları genellikle TRT’de birlikte çalışırlar.

“Gerçek” işitme cihazları , kulak çınlaması işitme bozukluğu ile ilişkiliyse faydalıdır. Birçok durumda en ciddi iç kulak işitme kaybı bile iç kulak elektrotuyla (koklear implant, CI) tedavi edilebilir. İç kulağa yerleştirilir ve işitsel sinirin doğrudan elektriksel stimülasyonuyla işitme ve konuşma anlayışını geliştirebilir. Kulak çınlaması sıklıkla işitme arttıkça kaybolur – veya en azından azalır.

Kulak çınlaması neden olur ile ilgili aramalar

 • kulak çınlaması neden olur dini
 • kulak çınlaması tedavisi
 • geçmeyen kulak çınlaması
 • kulak çınlaması ilacı
 • kulak çınlaması ne iyi gelir
 • kulak çınlaması nasıl geçer
 • kulak çınlaması ekşi
 • sol kulak çınlaması dini anlamı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir