Kulak egzaması

Kulak Egzaması, enfeksiyon, alerji veya diğer nedenlerin neden olabileceği kulak kanalının iltihaplanmasıdır. Belirtileri kaşıntı, kulak akıntısı ve ağrı içerir. Çabuk iyileşen kısa ömürlü bölümlere “akut” denir. Bununla birlikte, bazı durumlarda kulak egzaması üç aydan uzun sürer ve kronik olarak adlandırılır. Bazen, birkaç yıl sürebilir.

Kulak Egzaması Nedir ?

Kulak egzaması çekiyorsanız, kulak kanalınızın içinde ve çevresinde kaşıntı hissetmek için kullanılır. Kulağınızda rahatsızlık ve ağrı olabilir ve hatta kulaktan akıntı olabilir. Bu, iltihaplı ve tahriş olmuş cilt enfekte olduğunda meydana gelebilir. Şiddetli olduğunda, işitme duyunuz da etkilenebilir. Bunun nedeni kulak kanalında biriken kalın ve kuru cilttir.

Otitis eksterna veya kulak egzamasının birçok nedeni vardır; Bakterilere bağlı olarak belirli damlalara veya mantar enfeksiyonlarına alerji yaygındır. Ancak bir başka, daha az yaygın neden, egzama veya sedef hastalığı gibi cilt bozuklukları ile ilgilidir. Genellikle önerilen tedavi, semptomlar alevlendiğinde steroidal kulak damlalarıdır.

Ne yazık ki bu tedavi genellikle kısa sürelidir yalnızca geçici olarak semptomları düzeltir. Sonunda tahriş geri gelir ve tedavi tekrar baştan başlamak zorundadır. Kulak egzamasını iyi bir şekilde önlemek için, neden semptomları ilk başta alabileceğimize bir göz atmamız gerekir.

Vücudun başka yerlerinde egzama gibi, çevresel alerjenlerle bağlantısı var. Buna gıda hassasiyetleri de dahildir, ancak bu sorununuzu çözmediyse daha fazla araştırmanız gerekir. Evinizde neler olduğuna ve daha özel olarak bedeninize ne koyduğunuzu iyice inceleyin.

Kulak egzaması ve sedef hastalığı için pek çok çevresel tetikleyici vardır. Vücut losyonları, yüz kremleri, duş jelleri ve sabunlar. Ancak egzama kulak kanalındayken  olasılık saçınızı yıkamak için kullandığınızla ilgili olabilir. Cildin tahrişiyle bağlantılı toksik içerikler maalesef günümüzde satılan geleneksel şampuanların ve saç kremlerinin çoğunda bulunur. Bu tahriş edici maddeler, saçınızı her yıkadığınızda veya banyo yaptığınızda kulak kanalına girer! Bunun yanı sıra, vücuttaki yıkama ve losyonlardan cilt yoluyla kan akışına girerler ve zamanla birçok toksin birikebileceği için cilt tahrişlerine neden olabilirler.

Doğal’ veya ‘düşük tahriş edici’ olarak etiketlenen ürünlerden kanmayın. Birçok şirket soruna neden olabilecek yüzlerce malzemeyi değil, yalnızca bilinen tahriş edici maddeleri temizler.

Kulak egzaması ile ilgili aramalar :

  • egzama görseller
  • egzama çeşitleri
  • egzama tedavisi aspirin
  • egzama kremi
  • egzama nasıl çabuk geçer
  • egzama diyeti
  • kulak içi kabuklanma nasıl geçer
  • egzama bulaşıcımı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir