Kuru Öksürük Nasıl Geçer ?

Kuru öksürük nasıl geçer , genellikle bir hastalıkla birlikte, dış etkenlere bağlı olarak da gelişen oluşan bir rahatsızlıktır. Genellikle tahriş ya da nefes borusunda ki herhangi bir maddeye karşı oluşan reaksiyon sonucu kuru öksürük meydana gelir. Ağızla, akciğer arasında bulunan nefes borusuna takılan balgam gibi herhangi bir mukus salgısını dışarı atmak için, vücudumuzun gösterdiği bir reaksiyondur.

Genelde mikrop kapması, fazla sigara tüketimi, alerjen durumlar, rutubetli ev ortamı, yeterli sıvı alınmaması, ortamın havasının kuru olması, nadir olarak görülse de verem gibi vakalarda kuru öksürük görülebilir. Fakat çok çok az vaka verem olarak değerlendirilir. Biz bu yazımızda sizlere kuru öksürüğe çare olacak çözümleri vermekteyiz. Gelin ilk önce çocuklardan başlayalım ve kuru öksürük kesin çözüm olacak önerilere bakalım.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir ? Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir

Alternatif tıbbın gelişmesi ile şifalı bitkilerle kuru öksürük tedavi yöntemleri de gelişti. Yetişkinleri bir kenara ayırırsak; bebekler ve çocuklar için kuru öksürük çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Üstesinden gelme yöntemleri de oldukça pratik ve basittir. Mesela; kuru öksürüğe ne iyi gelir evde diye soracak olursak. Cevap olarak birkaç bitkisel kür verebiliriz:

Tereyağı ve Pekmez Kürü: Eğer bebeğiniz 6 aylıktan büyük ise; 2 çorba kaşığı tereyağı ile 1 çorba kaşığı dut pekmezini, 1 tatlı kaşığı suyla karıştırıp kaynatın. Soğumaya bırakın ve mutlaka ılık kıvamdayken minik lokmalarla içirin.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı Kürü: Eğer bebeğiniz bir yaşından küçük ise; ıhlamur ve ayva yaprağı kürü onun için en iyi çözüm olacaktır. Ihlamurun en etkili olduğu bölge göğüs ve boğazlardır. Özellikle öksürükten tahriş olmuş ve şişmiş boğazlara karşı direkt etki eder. Eğer ayva yaprağı ile beraber kaynatılırsa çok daha etkili olacaktır.

Bitkisel çözümler için Bu kür için bebeğinizin yaşı farketmez. Orta boy bir elmanın kabuğunu soyun, içindeki çekirdekleri de biraz ezerek bir kabın içine koyun. İçine bir tutam ıhlamur, çok az tarçın kabuğu ve tat ve şifa vermesi için bir parça karanfil atın. 2 bardak su ekleyin ve kaynatın. Biraz soğuduğunda bal ile tatlandırarak verin.

Pekmez ve Karabiber Kürü: Eğer bebeğiniz bir yaşından büyük ise. İki tatlı kaşığı dut pekmezine, iki tutam karabiber katın ve iyice karıştırın. Bu karışımı bebeğinize günde en az bir çay kaşığı verin. Bir iki güne kadar öksürüğü mutlak geçecektir.

Bal ve Karabiber Kürü: Eğer bebeğiniz bir yaşından büyük ise. 1 çay kaşığı karabiberi, dolu 1 tatlı kaşığı bal ile ile iyice karıştırılarak sıcak sütün içine dökün. Bu sütü bebeğinize içirin.

Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir  ? Yetişkinler için kuru öksürüğe kesin çözüm olabilecek başka kürlerden bahsedersek.

Orta boy elmanın kabuklarını soyun ve çekirdekleri ile kaynatın. İçine bir çay kaşığı tarçın, bir tutam ıhlamur, bir parça karanfil, birkaç damla limon ekleyin ve kaynatın. Soğumaya bıraktıktan sonra süzün ve için.

İki yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezine, bir çimdik karabiber atın ve iyice karıştırın. Bu karışımı günde bir kaşık olarak yiyin.

2-3 tutam ıhlamuru, birkaç ayva yaprağı ile birlikte kaynatıp günde iki bardak olacak ölçüde için kısa sürede öksürük geçecektir.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir ile ilgili aramalar

  • kuru öksürüğe ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu
  • kuru öksürüğe ne iyi gelir kadınlar kulübü
  • çoçuklarda öksürük ne iyi gelir
  • kuru öksürüğü ne geçirir
  • kuru öksürük nasıl kesilir
  • öksürüğe ne iyi gelir evde çoçukta
  • gıcık öksürüğe ne iyi gelir
  • balgamlı öksürüğe ne iyi gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir