Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanseri Belirtileri,  en yaygın kanserlerden biridir. Mesane kanseri erkeklerde kadınlarda olduğundan daha sık görülür ve her yaşta görülebilmesine rağmen genellikle yaşlı yetişkinleri etkiler. Mesane kanseri en sık mesanenin içini örten hücrelerde (ürotelyal hücreler) başlar  alt karnınızdaki idrarı tutan içi boş, kaslı organ. Mesanede en sık görülmesine rağmen, bu aynı kanser türü idrar yolu drenaj sisteminin diğer bölümlerinde ortaya çıkabilir.

Teşhis edilen her 10 mesane kanserinin yaklaşık yedisi erken bir aşamada başlar  mesane kanseri yüksek oranda tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Bununla birlikte, erken süreçlerde  mesane kanseri tekrarlayabilir. Bu nedenle, mesane kanseri olan insanlar, tipik olarak tedaviden yıllar sonra bile mesane kanseri taramaları yaptırırlar.

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanseri belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • İdrarda kan (hematüri)
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Pelvik ağrısı

Eğer hematüri varsa idrarınız parlak kırmızı veya kola renkli görünebilir. Bazen, idrar farklı görünmeyebilir, ancak idrarın mikroskobik incelemesi sırasında idrarda kan bulunabilir.

Mesane kanseri olan insanlar şunları da yaşayabilir:

 • Sırt ağrısı
 • Sık idrara çıkma

Ancak, bu semptomlar genellikle mesane kanseri dışında bir şeyden kaynaklanır.

İdrarınızda kan varsa (hematüri), kontrol ettirmek için doktorunuzla randevu alın. Ayrıca sizi endişelendiren başka belirtileriniz veya semptomlarınız varsa doktorunuzdan randevu alın.

Mesane Kanseri Nedenleri

Mesane kanseri, mesanedeki hücreler anormal şekilde büyümeye başladığında gelişir. Büyümek ve düzenli bir şekilde bölünmek yerine, bu hücreler kontrol dışına çıkmalarına ve ölmemelerine neden olan mutasyonlar geliştirir. Bu anormal hücreler bir tümör oluşturur.

Mesane kanseri nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Sigara ve diğer tütün kullanımı
 • Kimyasallara maruz kalma, özellikle kimyasallara maruz kalma gerektiren bir işte çalışmak
 • Geçmiş radyasyona maruz kalma
 • Mesanenin astarının kronik tahrişi
 • Paraziter enfeksiyonlar, özellikle Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bazı bölgelerden gelen veya seyahat eden kişilerde

Mesane kanserine neyin neden olduğu her zaman net değildir ve mesane kanserli bazı kişilerin belirgin risk faktörleri yoktur.

Mesane kanseri tipleri

Mesanenizdeki farklı hücre tipleri kanserli olabilir. Kanserin başladığı mesane hücresi tipi mesane kanseri tipini belirler. Mesane kanseri türü, hangi tedavilerin sizin için en uygun olduğunu belirler.

Mesane kanseri tipleri şunlardır:

 • Ürotelyal karsinom. Daha önce geçiş hücresi karsinomu adı verilen ürotelyal karsinom, mesanenin içini kaplayan hücrelerde ortaya çıkar. Ürotelyal hücreler mesaneniz dolduğunda genişler ve mesaneniz boşken büzülür. Bu aynı hücreler üreterlerin ve üretranın içini gösterir ve bu yerlerde de tümörler oluşabilir. Ürotelyal karsinom, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın mesane kanseri türüdür.
 • Skuamöz hücre karsinoması. Skuamöz hücreli karsinom, mesanenin kronik tahrişiyle, örneğin bir enfeksiyondan veya uzun süre idrar sondası kullanımından kaynaklanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde skuamöz hücre mesane kanseri nadirdir. Belli bir parazitik enfeksiyonun (schistosomiasis) mesane enfeksiyonlarının ortak bir nedeni olduğu dünyanın bazı bölgelerinde daha yaygındır.
 • Adenokarsinom. Adenokarsinom, mesanede mukus salgılayan bezleri oluşturan hücrelerde başlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde mesanenin adenokarsinomu nadirdir.

Bazı mesane kanserleri, birden fazla hücre tipi içerir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir