Okaliptus Yağı Nedir ? Faydaları ve Kullanımı

Okaliptüs yağı nedir ve faydaları nelerdir, güçlü sağlık yararları arasında soğuk algınlığı ve grip tedavisi, saç bakımı, kas ağrısının giderilmesi yer alır. Aynı zamanda bağışıklığı arttırmaya ve mantar enfeksiyonlarını ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Okaliptüs yağı özellikleri arasında bir anti-enflamatuar, spazm önleyici, dekonjestan, deodorant, antiseptik, antibakteriyel ve uyarıcı bulunur.

Okaliptüs Yağı Nedir?

Okaliptüs yağı , yaprak dökmeyen okaliptüs ağacının (Eucalyptus globulus) taze yapraklarından elde edilir. Uçucu yağlar renksizdir ve kendine özgü bir tadı ve kokusu vardır. Okaliptüs yağının güçlü tıbbi yararları, antimikrobiyal özelliklere sahip olan, eucalyptol (sineole olarak da bilinir) adı verilen bir bileşiğe bağlıdır. Bu Yağ, losyonlar, inhalerler, linimentler, döküntü kremleri ve ağız gargaraları dahil olmak üzere çeşitli reçetesiz ilaçlarda kullanılır.

Okaliptüs Avustralya’ya özgüdür ve son birkaç yüzyılda Hindistan, Avrupa ve Güney Afrika dahil dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştır. Aynı zamanda dünyada bulunan yere bağlı olarak ateş ağacı, Tazmanya mavisi ağacı ya da tüylü ağaç kabuğu olarak da bilinir. Pek çok ülke küçük miktarlarda okaliptüs yağı üretse de, dünya için başlıca okaliptüs yağı kaynağı hala Avustralya’dır.

Okaliptüs yağının sayısız faydaları  tüm dünyanın ilgisini çekmiştir ve geleneksel tıbbın yanı sıra aromaterapide kullanımında büyük bir keşfe neden olmuştur.

Okaliptüs Yağı Faydaları

Okaliptüs yağı, soğuk algınlığı, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, bronşit ve sinüzit gibi bir dizi solunum yolu enfeksiyonunun tedavisinde etkilidir.  Bir araştırma çalışmasına göre, S. pneumonia, H. influenza ve parainfluenza gibi sinüs enfeksiyonlarına, ateş ve grip gibi bakterileri inhibe etme kabiliyetine sahiptir. Okaliptüs yağı bir balgam söktürücüdür ve sinüsleri tıkanmasına yardımcı olur.

Soğuk algınlığı tedavisi için, sıcak suya birkaç damla okaliptüs yağı ekleyebilir ve buğuyu soluyabilir ya da difüzöre ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, tıkanıklık ve ıslak öksürük ile sorun yaşıyorsanız, iyi bir gece uykusu sağlamak için yastık üzerinde biraz okaliptüs yağı sürün.

Okaliptüs Yağı Saça Faydaları

Saç biti tedavisi

Bir böcek kovucu ve doğal pestisit olarak bilinen nitelikleri nedeniyle, okaliptüs yağı genellikle bitler için doğal bir tedavi olarak kullanılır. Bitlerinizden kurtulmak için, biberonla enfekte olmuş saçlara taşıyıcı yağlarla karıştırılmış birkaç damla yağ uygulayın.

Not : Okaliptüs yağı genellikle 5 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez; Kullanmadan önce bir doktora danışmak en iyisidir.

Okaliptüs Yağı Saç Bakımı

Okaliptüs  yağı, saç foliküllerinde mikrop birikimini önleyen güçlü antiseptik ve anti-fungal özelliklere sahiptir. Bu kepek, kaşıntılı kafa derisi ve sedef hastalığı gibi durumları önlemeye yardımcı olur.

En iyi sonuç için, bitkisel yağın birkaç damlaını hindistancevizi veya zeytinyağından oluşan bir çorba kaşığı ile nemlendirin ve saç derisini iyileştirin. Aynı zamanda, yağ, bir kaç damla doğrudan kafa derisine uygulandığında, uyarıcı görevi görür ve kan akışını artırır. Bu aynı zamanda saç büyümesini artırmaya yardımcı olur.

Okaliptüs Yağı Astım Tedavisi

Okaliptüs  yağı, sineolün antienflamatuar özellikleri, astım semptomlarını gidermeye yardımcı olur. Yağın 1-3 damlasını göğsün üzerine masaj yapın ve aroma ve buharların rahatlatıcı etkisi boğazı sakinleştirecek ve kan damarlarını genişletecek, bu da akciğerlere daha fazla oksijen sağlayacak ve böylece normal solunumun sağlanmasına yardımcı olacaktır.

 Yaraları İyileştirir

Okaliptüs  yağı, havaya maruz kaldığında, yağı güçlü bir antiseptik yapan bir ozon tabakası oluşur. Bu nedenle, yaraları, ülserleri, yanıkları, kesikleri, sıyrıkları ve soğuk yaraları iyileştirmek için kullanılır. Ayrıca böcek ısırıkları ve sokmaları için etkili bir tuzudur. Ayrıca, açık yara veya tahriş olmuş bölgeyi mikrobiyal aktivite ve havaya maruz kalma nedeniyle gelişen enfeksiyonlardan korur.

Zihinsel Tükenmeyi Kaldırır

Bir uyarıcı olan okaliptüs yağı, yorgunluğun ve zihinsel durgunluğun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve hava altında hissedilen veya hasta olan insanları canlandırır.  Stres ve ruhsal bozuklukların tedavisinde de, buharın solunması, beyne kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.
Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Okaliptüs  yağı,, zihinsel aktivite ve uyanıklığı uyarmak için yaygın olarak kullanılır. Okaliptüs  yağı, vazodilatatör olarak kabul edildiğinden, kan damarlarını gevşeterek ve daha fazla kanın dolaşımını sağlayarak kan akışını arttırır. Temel olarak, beyne daha fazla kan daha fazla beyin gücü anlamına gelir.

Okaliptüs  yağı,, genellikle öğrenci performanslarını arttırmak için nedensel aromaterapi olarak sınıflarda kullanılmaktadır.
Kas Ağrısını Giderir

Okaliptüs  yağı,, doğada analjezik ve anti-enflamatuardır. Kas ağrısı veya ağrı yaşıyorsanız, masaj yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir