Osteoartrit Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Osteoartrit ağrılı eklem hastalığıdır. Eklem kıkırdağı onarılamaz şekilde hasar gördüğünde ortaya çıkar. Konservatif tedaviler veya cerrahi ile, eklem aşınma ve yıpranma semptomları önemli ölçüde azaltılabilir. 

Osteoartrit Genel Bakış

 • En sık etkilenen eklemler : diz, kalça, omuz, omurga , parmak ve ayak eklemleri, hocks
 • En önemli belirtiler: stres altındaki ağrı, gerilme ağrısı (fiziksel aktivitenin başında ağrı), hareket kabiliyetinde azalma, eklem kalınlaşması, aktif artrit ile: aşırı ısınma, kızarıklık, kalıcı ağrı
 • Teşhis: fizik muayene, röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI)
 • Tedavi: Egzersiz, ılık veya soğuk paketler, analjezik ilaçlar, gerekirse eklem enjeksiyonları ( hyaluronik asit , kondroitin sülfat), ileri aşamalarda: eklem değiştirme (cerrahi)
 • Dikkat: Birçok artroz uzun süre ameliyat edilmek zorunda değildir, ancak egzersiz / fizyoterapi ve gerekirse ağrı tedavisi ile yeterince iyileşir

Osteoartrit Nasıl Tedavi Edilir ?

Osteoartritte yardımcı olan nedir? Çoğu hasta için bu temel sorudur. Açık cevap: Şimdiye kadar, hasarlı kıkırdak onarımı için artrit tedavisi yoktur. Osteoartrit tedavisi sadece hastalığın semptomlarını hafifletebilir. Buna ek olarak, eklem aşınması ilerlemeye devam etmesini önlemelidir. Çünkü hastalık zaman içinde aşınmış eklemin çevresinde de iz bırakmaktadır: Eklem kapsülünde, kemikte ve kaslarda hasara neden olur.

Prensip olarak, osteoartrit tedavisi konservatif ve cerrahi prosedürleri içerir. Katılan doktor her hasta için en uygun yöntemleri seçecektir. Diğer şeylerin yanı sıra, hangi eklemin etkilendiğini, eklem aşınmasının ne kadar belirgin olduğunu ve semptomların ne kadar şiddetli olduğunu düşünüyor.

Osteoartrit  Konservatif Tedavi

Konservatif osteoartrit tedavisi, ağrıyı hafifletmek, iltihapla savaşmak ve kas gücünü ve koordinasyonunu güçlendirmek için tasarlanmıştır. Sert eklemler tekrar hareketli ve yanlış yüklerle dengelenmelidir.

Düzenli egzersiz, eklemleri esnek tutar. Bu nedenle, osteoartriti olan insanlar sporları günlük yaşamlarına dahil etmelidirler, örneğin yüzme . Özellikle uygun olanlar sürüngenler ve sırtüstü. Eklemleri çok fazla yüklemeden eğitiyor. Aynı sebepten dolayı ovada yürüyüş ve osteoartritte bisiklet sürülmesi de önerilmektedir.

Osteoartrit için daha az uygun ani, yüksek eklem yükü, aşırı hareketler veya yüksek yaralanma riski olan sporlardır. Bunlar arasında örneğin tenis , buz pateni, futbol , hentbol, karate ve boks sayılabilir .

Eklemleri rahatlatmak

Bandajlar, elastik bandajlar, yumuşak tabanlar ve koltuk değnekleri eklemleri rahatlatır. Benzer şekilde, ortezler de yardımcı olur. Bunlar derzler için özel taşıyıcı raylardır. Acı veren hareketleri önlerler. Bununla birlikte, ortezler çok esnek değildir ve derzlerin sertleşmemesi için kısa bir süre kullanılmalıdır.

Fazla kilonuz varsa, kilo vermeye çalışmalısınız . Bu nedenle eklemlerinizin daha az ağırlık taşıması gerekir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme kilo vermeye yardımcı olur.

Fiziksel Osteoartrit Tedavisi

Osteoartritte kronik ağrıları tedavi etmek için ısıtma yastıklarından, palamar paketlerinden, fangolardan, banyolardan veya kızılötesi ışınlardan gelen ısı kullanılabilir. Öte yandan, akut şişlik ve rahatsızlık, soğuk buz paketleri veya soğuk demir paketleri ile hafifletilir. Fizyoterapi ayrıca fiziksel artroz tedavisi için de faydalıdır çünkü kasları güçlendirir. Masajlar da önerilir: gerginliği azaltır ve kan dolaşımını iyileştirir.

Osteoartrit Ameliyetı

Cerrahi osteoartrit hastalarındaki malpozisyonları düzeltebilir ve eklemleri stabilize edebilir. Bu aynı zamanda ağrıyı hafifletmek ve iltihabı önlemek içindir. Bazı durumlarda, hasarlı kıkırdak ameliyat sırasında da değiştirilebilir. Genel olarak, osteoartrit hastaları ameliyattan sonra tekrar daha iyi hareket edebilmeli ve daha verimli olmalıdır.

Osteoartrit için çeşitli cerrahi prosedürler vardır. Bireysel durumlarda kullanılan, çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin, hangi eklemin dahil olduğu ve eklem aşınmasının ne kadar ciddi olduğu rol oynar. Cerrahi yöntem seçiminde yaş, hastanın genel durumu ve tedavi hedefi de göz önünde bulundurulur.

Osteoartrit nedir ile ilgili aramalar

 • osteoartrit nedir nasil tedavi edilir
 • osteoartrit ameliyatı
 • osteoartrit bulguları
 • osteoartrit pdf
 • osteoartrit diz
 • osteoartrit egzersizleri
 • osteoartrit tedavisinde son gelişmeler
 • osteoartrit fizik tedavi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir