Pankreas kanseri belirtileri ?

Pankreas kanseri erken dönemde metastazları oluşturan nadir bir kanserdir. Tümörün teşhisi zordur ve genellikle geç görülür. Çoğu durumda, iyileşme cerrahi bir prosedür artık mümkün değildir.  Pankreas kanseri olan insanlar, sadece düşük bir hayatta kalma şansına sahiptir.

Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) göre, etkilenenlerin yüzde 8’i tanıdan beş yıl sonra yaşıyor. Bu, pankreas kanserinin neden nadir olduğunu açıklar, ancak hastalık Almanya’da en yaygın üçüncü ölümdür: Federal Kanser Bürosu’na göre 2016’da bu kanserde 18.000’den fazla insan öldü. Sadece akciğer, bronş ve meme kanseri daha fazla insanın ölümüne neden oldu.

Sigara ve yağ, kanser riskini arttırır

Pankreas kanserinin kesin nedenleri bilinmemektedir. Bununla birlikte, kanseri teşvik eden birkaç faktör vardır: sigara içenlerin aşırı alkol tüketimi gibi, hastalık riski de yüksektir . Ayrıca, obezite ve yüksek yağlı diyet bu kanseri desteklemektedir. Diabetes mellitus, kronik pankreatit veya mide ülseri gibi önceden var olan durumlar da kanser tetikleyicileri arasındadır. Bununla birlikte, hastalık aynı zamanda sağlıklı yaşayan insanları da etkiler . Hastalığın nadiren genetik nedenleri vardır.

Pankreas kanseri belirtileri sırt ağrısı

Neden belirti yok ?

Hastaların çoğu 60-80 yaşları arasında hastalanır. Kadınlar ve erkekler eşit sıklıkta etkilenir, ancak erkekler biraz daha genç yaşta. Pankreas kanseri başlangıçta, zararsız hastalıklarda da ortaya çıkan hafif rahatsızlık olmadan ya da sadece hafif rahatsızlıklarla başlar. Daha belirgin semptomlar genellikle yalnızca kanser başka organları etkilediğinde ortaya çıkar. Örneğin sarılık, iştah kaybı, kilo kaybı ve kaşıntı, pankreas kanseri için tipiktir. İshal, kusma veya karın ve sırt ağrısı gibi şikayetler de var.

Hastalık genellikle çok geç keşfedilir

İyileşmeyi ve dolayısıyla hayatta kalma şansını iyileştirmek için kanseri mümkün olduğu kadar erken tanımak önemlidir. Bununla birlikte, karakteristik semptomlar olmadığı için doktorlar genellikle pankreas kanseri teşhisini geç yapar. Tümör agresif ve hızlı yayıldığından, hastaların yarısından fazlasında tanı anında metastaz vardır . Tüm kanser hücrelerinin çıkarılması gereken bir operasyon için, genellikle çok geç kalmıştır.

Pankreas kanseri belirtileri ile ilgili aramalar

  • pankreas kanseri belirtileri sırt ağrısı
  • pankreas belirtileri
  • pankreas kanserinde ölüm belirtileri nelerdir
  • pankreas kanseri evreleri
  • pankreas kanseri iyileşme
  • pankreas kanseri ameliyatı
  • pankreas kanseri hasta hikayeleri
  • pankreas kanserinde kaşıntı nerelerde olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir