Pankreas kanseri genetik mi ?

Pankreas kanseri gelişiminin nedenleri henüz bilinmemektedir. En önemli risk faktörleri sigara içmek ve alkol tüketimi olarak görülmekle beraber  genetik faktörler pankreas kanseri gelişiminde rol oynabilmektedir..

Aşağıdaki faktörler pankreas kanseri riskini arttırır:

Risk Faktörü: Sigara İçen
Tütün kullanımı, pankreas karsinomu gelişimi için bir risk faktörü olarak açıkça gösterilmiştir. Sigara içenlerin yaklaşık 3.5 kat artmış pankreas kanseri riski olduğu tahmin edilmektedir. Yüksek alkol tüketimi gibi ilave risk artırıcı faktörler eklenirse, riskin daha da arttığı görülmektedir. Ayrıca, pasif içiciliğin muhtemelen pankreas kanseri için bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde, pankreas kanserlerinin yaklaşık dörtte birinin nedensel olarak sigara ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir.

Risk Faktörü: Alkol Alkol
Pankreas kanseri gelişme riskini arttırıyor gibi görünmektedir. Yüksek alkol tüketimi, kadınlarda ve erkeklerde morbidite riskini yaklaşık 2,5 kat artırmaktadır. Özellikle sigara içme gibi diğer faktörler eklendiğinde, pankreas kanseri gelişme riski artmaktadır.

Risk Faktörü: Önceden var olan durumlar
İnsanlar ayrıca mide ülseri nedeniyle mide ameliyatı geçirmesi gereken hastalık riskinin artmasına neden olmuşlardır. Mevcut veriler, bu durumda riskin üç ila yedi kat daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Kalıtsal bir kronik pankreatit formu da pankreas kanseri gelişme riskini arttırıyor gibi görünmektedir. Pankreatit veya diabetes mellitus, karındaki önceki tümörlerin sekelleri (örneğin, bir seminoma nedeniyle radyoterapi) pankreas kanseri riskini arttırıyor gibi görünmektedir.

Risk Faktörü: Beslenme
Ne beslenme faktörleri rolü Pankreas kanseri gelişiminde oynamak şu anda açıkça bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Kırmızı et tüketimi ile artmış pankreas kanseri riski arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmalar doğrulanamamıştır. Bununla birlikte, düzenli olarak tütsülenmiş veya ızgara yiyecek tüketimi, pankreas kanseri riskinde artışa neden olabilir. Büyük araştırmalar, sebze ve meyvelerden zengin yüksek lifli ve vitamin yönünden zengin bir diyetin pankreas kanseri gelişme riskini azaltabileceğini göstermiştir – ancak bu genellikle çoğu kanser için geçerlidir. İyi dengelenmiş bir diyet aynı zamanda sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına ve korunmasına yardımcı olur. Aşırı kilo, pankreas kanseri için bilimsel olarak kanıtlanmış bir risk faktörü olarak kabul edilir.

Solventler (2-naftilamin, benzidin veya benzen türevleri) ve nikel gibi çevresel faktörler de risk faktörleridir.

Pankreas kanseri genetik mi ?

Risk Faktörü: Genetik Faktörler
Pankreas kanseri sıklığı yüksek olan aileler vardır. Genetik olarak pankreasın neden olduğu tümörlerin oranı yaklaşık yüzde 5 ila 10’dur. Bununla birlikte, hastaların çoğunda, pankreas karsinomu gelişimi için kalıtsal bir temel yoktur.

Pankreas kanseri gelişimi için risk artışı, özellikle kalıtsal pankreatit (pankreatit) muzdarip kişilerde mevcuttur. Bu hastalık ailelerde kalıtsal olabilen genetik bir kusurdan kaynaklanmaktadır. Kalıtsal pankreatitli hastalar 70 yaşına kadar olguların yüzde 40’ına kadar pankreas karsinomu geliştirir.

Çeşitli nadir genetik bozukluklar, MEN-1 sendromu (MEN = çoklu endokrin neoplazisi), von Hippel-Lindau sendromu ve Lynch sendromu (ayrıca HNPCC = kalıtsal polipozis) gibi pankreas kanseri riskini de artırabilir kolorektal karsinom), çeşitli organlardaki tümörlerle ilişkili hastalıklar. Meme ve yumurtalık kanseri sendromu ve çok nadir görülen bir polip hastalığı olan Peutz-Jeghers sendromu, pankreas kanseri olasılığının artmasıyla ilişkilidir.

Pankreas kanseri genetik mi ile ilgili aramalar

  • pankreas kanseri belirtileri
  • pankreas kanseri belirtileri sırt ağrısı
  • pankreas belirtileri
  • pankreas kanserinde ölüm belirtileri nelerdir
  • pankreas kanseri evreleri
  • pankreas kanseri iyileşme
  • pankreas kanseri ameliyatı
  • pankreas kanseri hasta hikayeleri
  • pankreas kanserinde kaşıntı nerelerde olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir