Pankreas nedir ne işe yarar ?

Pankreas nedir ? İnsan vücudunun en büyük bezlerinden biridir. Karın boşluğunun arkasında diyaframın hemen altında, dalak ve duodenum arasındaki mide boyunca uzanır.

Pankreasın uzunluğu yaklaşık 15 ila 20 cm’dir ve yaklaşık 70 g ağırlığındadır. Üç kısma ayrılabilir: duodenumun bükülmesin de yuvalanan ve baş olarak adlandırılan daha kalın olan sağ kısım; orta kısım ayrıca, omuriliği 1. ve 2. lomber vertebra seviyesinde geçen gövde ve dalağa uzanan ince, sol uç olan kuyruk bölümlerinden oluşur.

Pankreas ne işe yarar ?

Pankreas iki hayati işlevi yerine getirir: Birincisi, bağırsaktaki yiyecekleri parçalamak ve parçalamak için gereken sindirim sularını üretmek. Öte yandan, kan şekeri seviyelerini düzenleyen insülin ve glukagon hormonlarını oluşturmak.

İşlevlerine göre, pankreas iki çeşit glandüler dokudan oluşur: ekzokrin ve endokrin dokular. Ana kısım pankreas oluşturan ekzokrin glandüler dokudur. Küçük boşaltım kanallarına yol açan bez hücrelerinin (asini adı verilen) birikmesinden oluşur. Bunlar bir ana rotada, pankreasta birleşiyor ve bu da oniki parmak bağırsağıyla boşaltıyor. Boşaltma sahası, yalnızca gerektiğinde açılan bir sfinkter tarafından kontrol edilir. Burada da safra kanalı açılır.

Pankreasın endokrin kısmı, Langerhans Adaları olarak adlandırılır, bunlar tek tek asinler arasında serpiştirilmiş hücre gruplarıdır. Langerhans adacıklarının özel hücrelerinde, insülin ve glukagon hormonları oluşur. Bu haberciler şeker metabolizmasını ve dolayısıyla kan şekeri seviyesini düzenler. Bitişik kan damarları aracılığıyla doğrudan kan dolaşımına (endokrin) iletilirler.

Herhangi bir nedenden ötürü pankreasın bu iki işlevinin biri veya diğeri başarısız olursa, herhangi bir tedavi yapılmaması durumunda organizma için hayati tehlike söz konusu olabilir. Ekzokrin dokusu pankreas suyunu üretir (günde yaklaşık 1,5 litre), özellikle de karbonhidratların sindirimi için amilazların sindirimi ve sindirimi için gerekli olan çeşitli sindirim enzimleri içerir. yağların sindirimi için lipaz ve proteinlerin sindirimi için proteazlar. Bu enzimler artık yeterince üretilmezse, vücut için gerekli besinler artık emilemez. Hasta kilo kaybeder, organizma tükenir.

Pankreas nedir, görevleri nelerdir ?

Endokrin dokuda üretilen insülin, kan şekeri seviyesi yükseldiğinde, örneğin karbonhidrat bakımından zengin bir yemekten sonra kana salınır. Kan dolaşımı yoluyla karaciğere ve diğer vücut hücrelerine taşınır, burada hücrelere şeker emer. İnsülin, karbonhidratların, yağların ve proteinlerin metabolizmasında hayati bir rol oynar. İnsülin üretimi bozulan insanlar diyabetik hale gelir (diabetes mellitus). Öte yandan, glukagon hormonu, artan bir şeker ihtiyacı olduğunda serbest bırakılır. Şeker rezervlerinin mobilizasyonunu sağlar.

 

Pankreas nedir ne işe yarar ile ilgili aramalar

  • pankreas nerede
  • pankreas kanseri nedir
  • pankreas alınırsa ne olur
  • pankreas nedir görevleri nelerdir
  • pankreas görevini yapmazsa ne olur
  • pankreas resmi
  • pankreas hastalıkları
  • pankreas kanseri evreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir