Regl Ağrısına Ne İyi Gelir

Regl ağrısına ne iyi gelir, sancılı geçen regl dönemleri, bazı kadınların kâbusu. Sancının yanı sıra terleme, ishal, mide bulantısı gibi sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Peki, regl sancısı nasıl giderilebilir?

Kadınların kabusu regl , gününüz gelmeden 1 hafta öncesinde tuz yemeyi azaltmanız, regl döneminizde şişmenizi önleyecektir. Kafein içeren içeceklerden mümkün mertebe uzak durun. Araştırmaların gösterdiği, balık ve yumurta gibi proteini bol olan ürünler tüketmek regl sancılarının daha hafif atlatılmasını sağlıyor. Bununla birlikte kalsiyum, B vitamini, E vitamini, çinko ve magnezyumu bolca içeren gıdalar tüketmekte ağrılarınızın azalmasında oldukça faydalı. Tarifinizi vereceğimiz bitki çayları da hem ağrılarınızın azalmasında yardımcı olacak, hem de sağlık için çok faydalı.

Başına vurup kıracağınız soğanı, 1 litre suyun içinde haşlayın. Bu çaydan günde 2 bardak tüketmeniz ağrılarınızın azalmasında yararlı olacaktır.

5 – 6 adet ezdiğiniz papatyayı 1 bardak sıcak suya koyun, demlenene kadar bekleyin ve günde 2 kez için.
1 fincan kaynamış suya 1 -2 çay kaşığı kurutulup ufalanmış naneyi koyun ve 5 – 6 dakika demlenmesini bekleyin ve günde 2 defa için.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Sıcak Kompress

Sıcak kompres yapın. Sancıların arttığı dönemde karın bölgesindeki kan akışını hızlandırmak, ağrıları da hafifletir. Bunun için sıcak su torbasını karın ve bel bölgenize masaj yapar gibi uygulayın.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Spor

Spor yapın. Düzenli olarak spor yapmak acı ve ağrı eşiğinizin yükselmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, karın ve bel kaslarınızı güçlendirmenizi sağlar. Düzenli yürüyüş, koşu, yüzme ya da evde yapabileceğiniz hareketlerle bunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan spor dışında bu döneme özel gevşeme hareketleri yapmak da ağrıların hafiflemesine ve bu bölgedeki kasların rahatlamasına yardımcı olur.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Rezene Çayı

Rezene çayı için. Rezene çayı rahimdeki kasların gevşemesine ve ağrıların azalmasına yardımcı olur. Bu dönemde, günde iki kez rezene çayı içebilirsiniz.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Papatya Çayı

Papatya çayı rahatlatıcı etkisiyle ağrıların azalmasında önemli rol oynar. Aynı zamanda uyumak için de yardımcıdır. Böylece, ağrıları daha az hissedebilirsiniz.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Maydanoz

Adet döngüsündeki düzensizlikleri gideren maydanoz, içeriğindeki bileşenlerle ağrıyı da azaltır. Maydanozu sıcak suda kaynatıp, suyunu rahatlıkla içebilirsiniz.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Keten Tohumu

İçerdiği asitlerle progesteron hormonunu dengeleyerek regl sancısını azaltan keten tohumu da bu dönemde tüketebileceğiniz doğal ürünler arasında.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Tarçın

Antispazmodik özelliği ile tarçın regl sancılarında rahatlatıcı bir baharattır. Tarçını suda kaynatarak elde ettiğiniz suyu günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Vitaminler

Bazı vitamin ve mineraller ağrılarınızı azaltmada size yardımcı olabilir. Özellikle bu dönemde taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Kahve, çay, asitli içecekler ve alkolden uzak durun.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Sigara tüketimini azaltma

Sigara da vücudunuzdaki oksijen miktarını azaltacağından bu dönemde sigara içmeyin.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Toz Zencefil

Ağrıya neden olan prostaglandinlerin azalmasına yarayan zencefil, toz haliyle balla karıştırılarak ya da suda kaynatılarak tüketilebilir.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Ilık Duş

Ilık bir duş alın. Duş, rahatlatıcı etkisiyle ağrılarınızı azaltıp daha derin ve güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Karabaş Otu

Karabaş otu çayı için. Bunun için bir tutam karabaş otuna 2 su bardağı su ekleyin ve kaynatın. Günde 2 fincana kadar tüketin.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir / Ilık Süt ve Bal

Bu dönemde ağrılarınızı dindirmenin bir diğer yolu ise bir bardak ılık sütün içine 1 yemek kaşığı pekmez ve bal karıştırarak tüketmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir