Rüya Ne Kadar Sürer

Rüya ne kadar sürer

Bilim adamlar rüyanın süresi üzerinde kesin bir sonuca varamadılar. Bir ksm birkaç saniye  sürdüğünü iddia ederken bazlar da saatlerce devam eden rüyaların mevcut olduğu fikrinde
srar etmekteydiler. Bu tartışmalar devam ederken, Dr. B. Klein adında Amerikal bir bilim adam yardımcıları ile birlikte hummalı çalmalara koyuldu. Gönüllü olarak seçtiği bazı kimseleri hipnotize ederek uyuttu. Belli bir süre sonra uyandırıp rüyalarını dinledi. Neticede, bir rüyanın yirmi saniyeyi geçmeyecek kadar kısa sürdüğünü tespit etti. işin enteresan tarafı şuydu ki ; uyandırdığı gönüllüler üç be saniye süren rüyalarını saatlerce anlatabiliyorlardı.

Hatta bir kısmının rüyası yazılsa ortaya kalınca bir macera roman çıkabilirdi. Dr. Klein yılmadan tecrübelerini sürdürdü. Bu iş üzerinde sarf ettiği pek çok mesai sonunda vardığı netice; en uzun rüyanın doksan saniyeyi geçirmediği idi. Bu konudaki çalışmaların ardı arkası kesilmedi. Chicago Üniversitesi uzmanlarından Dr. Kleitman ve örencisi Aserinsky 1953 yılında geni çapta çalmalara başladlar. Objektif deneylerini daha sonra nörofizyolojik sahada devam ettirdiler. Dr. Kleitman otuz yıldan beri kendisini rüyadan mahrum etme denemeleri yapmaktayd. Fakat hiç bir zaman bir haftadan fazla tahammül gösterememişti. Otuz yıllık çalışması aradığı sonucu vermeyince başkaları üzerinde değişik denemeler yapmaya başladı.

Deneyin sonunda , rüya esnasında kısa ve uzun süren süratli göz hareketlerine şahit oldu. Denemeye tabi tuttuğu kimseleri, göz hareketlerinin başladığı ve bittiği devrenin muhtelif bölümlerinde uyandırdı. Böylece her defasında kişilerin rüya görmekte olduğunu öğrenmiş oldu. Bu tespitin doğruluğunu ilim çevrelerine delilleriyle  sunmak gereğini duydu. Ömrü boyunca hiç rüya görmediklerini iddia eden kimseleri toplayıp onlar üzerinde tecrübeler yaptı. Göz hareketlerinin başladı anda uyandırdı bu kimseler hayret ve şaşkınlık içinde ilk defa rüya gördüklerini söylediler. Dr. Kleitman bundan şu sonucu çıkardı.

Herkes rüya görmekte, fakat baz kimseler rüyalarnı hatırlayamamaktadır. Rüyanın objektif olarak en kuvvetli delili ise uyumakta olan kimsenin süratli göz hareketleridir.

İşte herkes tarafından görülen bu 90 saniyeyi geçmeyen rüyalar için bir çok rüya tabirleri uzmanı ve rüya tabirleri ansiklopedileri bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir