Rüya Nedir ?

Rüya Nedir

Rüya Nedir?

Kimi zaman uyandığınız an da sizleri tüm gün etkisine alır kimi zaman da az önce gördüklerim neydi diye düşünür durursunuz… Rüya, uykunun REM evresi denilen hızlı göz hareketi evresi ile bağlantılı hem görsel hem de işitsel algı ve duygular bütünüdür.

Rüyanın anlamını biraz daha açacak olursak ruhun bedenden ayrıldığı zamanda yaşanan olaylar bütünü de demek mümkündür. Her insan mutlaka rüya görür. Bazı kişiler daha sık rüya görürler. Fakat herkes istediği rüyayı göremez. Rüyalarda yaşananlar tahmin edemeyeceğimiz kadar hızlı gerçekleşir. Çok kısa bir kaç saniyelik rüyalar sırasında bile çok uzun ve değişik olaylar görmekteyiz. Bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmamaktadır.

İnsan vücudu günün sonunda yorgun düşerek iç organların ve bünyenin tam anlamıyla zayıflaması sonucu halsizlik ve uyku ile birlikte yarı uyanık şekilde hayaller görür. Bunların tamamının düşüncelerinizle harmanlanması olayıdır rüyalarımız. Daha net bir şekide ifade edecek olursak gün içinde yaşadıklarınız ana merkeze ulaştığında uyku anında sizler bunu harmanlayarak hayal şeklinde görüyorsunuz. Yapılan araştırmalar görülen rüyaların birçoğunun unutulduğunu ve yalnızca bizleri üzen ya da çok etkileyen hayallerin hatırlandığını ortaya koymuştur.

Neden Rüya Görüyoruz?

Bazı araştırmacılara rüya uyku esnasında beyindeki etkinliklerin yan ürünü olarak, bazıları ise kişilerin bilinçaltının geri planda kalmış yönleri ile ilgili özel bir durum olarak yorumlamaktadırlar. Ünlü rüya yorumcusu Sigmund Freud rüyaların amacını günlük hayatta bastırılarak bilinçaltına atılmış isteklerin dışa vurması olarak yorumlamıştır. Rüyada geçen ögelerin büyük bir kısmı bastırılmış istekleri göstermektedir. Bu nedenle rüyada görülen sembollerin farklı anlamlarını bulmak ve yorumlamak çok önemlidir.

Günde çok yorgun olmadığımız ve bitkin düşmediğimiz anlarda 4 ile 7 rüya gördüğümüz yapılan araştırmalar arasında. Ancak bu rüyaların sadece bizi en çok etkileyen kısmını ve çok azını hatırlarız. İstisna durumlar elbette mevcut rüyasının tamamını hatırlamak abes bir durum değil…
Çoğu zaman şu durumla karşı karşıya kalmışsınızdır, ben bugünü bir yerden hatırlıyorum. Bazı araştırmalar önsezi doğrultusunda rüyaların varlığını kanıtlamış ve bu olay mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Gördüğünüz rüyaları hatırlamaz fakat gün içinde ben bunu nereden hatırlıyorum demişsinizdir.

Rüya Türleri

Yapılan araştırmalara göre rüyanın bir çok farklı türü bulunmaktadır. Kimi insanlar gün içinde yaşadığı olaylardan etkilenerek bazı rüyalar görürler. Kimileri de görmüş olduğu rüyanın aynısını yaşadığını ifade etmektedir. Bu şekilde rüyaları çok farklı gruplara ayırmak mümkündür.

1. Basit Rüyalar Görmek

Bazı insanlar gün içerisinde ya da yatmadan önce yaşanan olaylardan etkilenerek rüya görmektedirler. Gün boyunca kafası meşgul olan insanlar karmaşık şeyler ya da ilgilendikleri konuyla ilgili rüya görebilirler. Böyle rüyalar basit rüyalardır ve bu tip rüyalar yorumlanmazlar.

2. Gerçek Rüyalar Görmek

Bazı kişilerin gördükleri rüyalar olduğu gibi çıkmaktadır. Böyle kişilerin rüyaları yorumlanırken oldukça dikkat edilmelidir. Gördükleri şeyler iyi değerlendirilmelidir.

3. Güzel Rüyalar Görmek

Rüyada uçmak ya da rüyada yüzmek güzel rüyalara örnek olarak verilebilir. Bu tip rüyalar genellikle sabahın erken saatlerinde vücudun sıhhatte olduğu zamanda görülmektedir.

4. Tekrarlanan Rüyalar Görmek

Bu tip rüyalarda insan zaman zaman aynı rüyayı görmektedir. Rüyada sık sık aynı insanla konuştuğunu aynı yere gittiğini görmek de mümkündür. Genellikle böyle rüyalarda görülen kişiler ya da yerler tanınmamaktadır. Fakat rüya anında kişiye yabancı değilmiş hissi vermektedir. Tekrarlanan rüyalarda, genellikle kişilerin mutlu anları ve yaşadıkları olumlu olaylar zihinde döndüğü için görülmektedir.

5. Rüya İçinde Rüya Görmek

Bazı durumlarda rüya içinde rüya görülmektedir. Bu tür rüyaların yorumlanmasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü bu tip rüyalarda yapılan yorumun gerçekleşme ihtimali vardır.

6. Kötü Rüya Görmek (Kabuslar)

İnsan zaman zaman korktuğu rüyalar da görebilir. Böyle rüyalar kabus ya da karabasan olarak nitelendirilir ve pek fazla yorumlanmaz. Bu tip rüyaların artması halinde bir doktora danışılması faydalı olacaktır.Bu rüyalarda kişiler güzel bir olayı görür ve sonra gördüğü rüya birden korkutucu olmaya başlar. Güzel rüya değişerek insana dehşet vermeye başlar.

Rüya Süresi

Rüyaların süreleri ile ilgili kesin bir bilgiye varılamamaktadır. Fakat yapılan araştırmalara göre en uzun rüyanın 90 saniye sürdüğü ortaya koyulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir