Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Doğal Sakinleştirici Sarı Kantaron Çayı

Yabani bir bitki olan sarı kantaron iyileştirici ve onarıcı yağı ile meşhurdur.Ülkemizde halk arasında mayasıl otu, kılıç otu, yara otu gibi isimlerle bilinen sarı kantaron çay olarak tüketildiğinde doğal antidepresan olarak kullanılır.Özel bir bakım istemeyen bu bitki yabani olarak her yerde yetişebilir.Yalnız bitki işleri ile uğraşan kişiler sarı kantaron bitkisi için çeşitli tarla ve bahçeler de yetiştiricilik yapmaktadır. Sarı kantaronun özellikle çiçekleri ve kökü önemli bir şifa kaynağıdır. Yağ şeklinde kullanımı revaşta olsa da bitki çayı şeklinde demlenerek tüketildiğinde de inanılmaz faydalar içerir.

Sarı kantaron çayının en önemli faydası tam bir sakinleştirici ve içerisin de bulunan özel etkenler nedeniyle de anti depresan özelliği olmasıdır. Hiperisin seretonin denilen mutluluk hormonunun kandaki seviyesini artırmaktadır. Doğal sakinleştirici özelliği olan sarı kantaron çayının bir çok faydası vardır. Depresyondan , panik atağa ,sindirim sistemine ve vücut ağrılarına kadar birçok derde deva sarı kantaron çayının bilinmeyen faydaları sizler için yazdık…

Antidepresan Özelliği Vardır

Panik atak sorunu ve depresyon için fayda sağlar. Karamsarlık, iyi olmayan bir ruh hali ve şüphesiz korkularınız varsa yapılan araştırmalar size sarı kantaron çayının iyi geleceğini ifade eder. Bilhassa bitkinlik ve yorgunluk hallerinin giderilmesinde faydalıdır. Araştırmalara göre, sarı kantaron çayının birçok antidepresan ilaç gibi depresyon tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Sakin olmaya yardımcı olur . Olaylara olumsuz tarafları yerine olumlu şekilde bakmayı sağlar.

Cilt Bakımı Sağlar

Sarı kantaron çayı tıpkı yağı gibi ciltteki yanıklar ve yaralar için iyileşme sürecini hızlandırır. Yaralanma veya hafif ev kazaları sonrasında oluşan ağrıların dindirilmesine iyi gelip ağrıyı hafifletir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Ve İdrar Kaçırmalarına İyi Gelir

İdrar yolu iltihabında karın ağrısı ve iştahsızlık görülebilir. Bu dönemdeki karın ağrısına fayda sağlar, iştah açar.

Gece uyku sırasında altına kaçırma sorununa iyi gelmektedir. Özellikle 9-12 yaşların da ki çocuğunuz da altına ıslatma sorunu varsa gece yatmadan bir çay bardağı ölçüsünde sarı kantaron çayı verebilirsiniz. Ancak her gün değil haftada 2 veya 3 kere vermeniz yeterli olacaktır. Eğer bu sorun yetişkin birinde görülüyor ise her gün içmesinde bir sakınca yoktur.

Hormonal Dengeyi Sağlar

Sarı kantaron çayı vücuttaki hormonları dengeleyici, düzenleyici etkiye sahiptir. Hipotiroidizm en yaygın tiroid rahatsızlıklarından biridir. Kantaron çayı sayesinde hormon seviyelerinin dengelendiği gözlenmiştir.

Adet Ağrılarını Azaltır

Bazı kadınların adet dönemleri oldukça ağrılı geçer. Regl döneminde karın ağrısı, bel ağrısı gibi ağrılar oldukça yoğun bir şekilde gözlemlenebilir. Adet dönemindeki karın ağrısı gibi ağrılara iyi gelmesi sarı kantaron çayının faydaları arasındadır.

Yatıştırıcı Ve Ağrıları Azaltıcı Etkisi Vardır

İçeriğindeki antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde eklem rahatsızlıkları, kas ağrıları, gut gibi rahatsızlıkların ağrılarına da iyi gelir.Banyo suyuna da eklenebilen sarı kantaron çayı, kasları gevşeterek vücudu rahatlatır.

 

Bu Kişiler Sarı Kantaron Çayını Tüketmemeli!

Önemli etkileriyle birçok faydası olan sarı kantaron çayının bazı durumlar ve kullanımlarda zararları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlara özellikle dikkat edilmesi önerilir;

-Tansiyon ilaçları, antidepresanlar, kan inceltici ilaçlar ve astım ilaçları kullanan kişilerin bu çayı tüketmemesi önerilir.

-Anestezi yapılarak bir ameliyat olacak kişiler En az 15 gün önceden sarı kantaron çayını kullanmayı bırakmalıdır.

-Aşırı tüketimi halinde mide bulantısı ağız kuruluğu, baş dönmesi ve yorgunluk görülebilir.

-Şizofren ve alzheimer rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanmaması önerilir.

 

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Özellikle bitki çaylarının hazırlanış ve demleme şekli siyah çay gibi olmamaktadır. Bu hususta herkesin ve özellikle bitki çaylarından hoşlanan kişilerin çayı hazırlarken itinalı olması gerekir.

Kaynamış iki bardak içme suyuna 2-3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ekleyin. 10 dakika demlenmesi için bekleyerek süzün. Daha sonra bal ve limonla tatlandırarak ılık şekilde sarı kantaron çayını tüketebilirsiniz.  Kısa sürede demlenip acıya bileceği için demlenme süresine dikkat etmeniz gerekir.

 

Sarı kantaron çayı ile ilgili aramalar

  • sarı kantaron çayı ibrahim saraçoğlu
  • sarı kantaron çayı kullananlar
  • sarı kantaron çayı zararları
  • sarı kantaron çayı içenler
  • sarı kantaron çayı ekşi
  • sarı kantaron çayı nasıl yapılır
  • sarı kantaron çayı günde kaç defa içilir
  • sarı kantaron çayı fiyatı

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir