Seboreik Dermatit Nedir? Berlitileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit Nedir? Kronik bir egzama şekli olarak düşünülen seboreik dermatit, vücutta, üst sırt, burun ve kafa derisi gibi yağ üreten (sebasöz) bir çok bezin bulunduğu bölgede görülür. Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genler ve hormonlar bir rol oynamaktadır. Deride doğal olarak yaşayan mikroorganizmalar da seboreik dermatite katkıda bulunabilir. Her yaştan insanlar bebekler de dahil olmak üzere seboreik dermatit gelişebilir (“beşik kapağı” olarak bilinir). Ancak, en sık 30-60 yaş arasındaki yetişkinleri ve 3 ayın altındaki bebekleri etkiler.

Seboreik dermatit için ortak tetikleyiciler

 • Stres
 • Hormonal değişiklikler veya hastalık
 • Sert deterjanlar, solventler, kimyasallar ve sabunlar
 • Soğuk, kuru hava
 • Psoralen, interferon ve lityum gibi ilaçlar

Genel olarak seboreik dermatit erkeklerde kadınlardan biraz daha yaygındır. Bağışıklık sistemini (HIV / AIDS ve sedef hastalığı gibi) ve Parkinson hastalığı gibi sinir sistemini etkileyen belirli hastalıkları olan hastalar da seboreik dermatit gelişme riski altındadır. Ayrıca epilepsi, alkolizm, akne, rosacea ve depresyon ve yeme bozuklukları gibi zihinsel sağlık sorunları olan insanları da etkileyebilir. Seboreik dermatit bulaşıcı değildir.

Seboreik dermatit neye benziyor?

Seboreik dermatit, sıklıkla, semptomların kuru pullardan (kepek) sarı, yağlı pullarla kızarık ciltli arasında değişebileceği kafa derisi üzerinde görülür. Hastalar ayrıca yüz, üst göğüs ve sırt gibi vücutlarının diğer yağlı bölgelerinde seboreik dermatit geliştirebilirler.

Seboreik dermatitin sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Kırmızılık
 • Yağlı, şişmiş cilt
 • Beyaz veya sarımsı kabuklu gevreği
 • Kaşıntı ve yanma
 • Koyu renkli insanlarda en belirgin olan pembe renkli yamalar

Seboreik dermatite ne sebep olur?

Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genler ve hormonlar bir rol oynamaktadır. Deride doğal olarak yaşayan maya gibi mikroorganizmalar da seboreik dermatite katkıda bulunabilir. Diğer egzama formlarından farklı olarak seboreik dermatit, alerjinin sonucu değildir.

Her yaştan insanlar bebekler de dahil olmak üzere seboreik dermatit gelişebilir (“beşik kapağı” olarak bilinir). Erkeklerde kadınlardan biraz daha yaygındır.

HIV veya AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen bazı hastalıkları ve Parkinson hastalığı gibi sinir sistemini etkileyen kişilerin seboreik dermatit gelişme riskinin yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Seboreik dermatit nasıl teşhis edilir?

Seboreik dermatit, atopik dermatit ve sedef hastalığı gibi diğer cilt rahatsızlıkları gibi görünebilir hatta görünür.

Seboreik dermatit teşhisi için bir test yapılmamıştır. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi soracak ve ayrıca cildinizin fiziksel muayenesini yapacak. Bazen doktor bir miktar deri kazıyıp kimyasalla karıştırır ve mantar enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için mikroskop altında bakar. Benzer şekilde, seboreik dermatit gibi görünen diğer koşulları ekarte etmek için bir cilt biyopsisi (küçük bir deri örneği alınması prosedürü) gerekebilir. Belirtiler yaşıyorsanız, doğru tanı ve tedaviyi olmak için doktorunuzla randevu alın.

Seboreik dermatit tedavisi

Seboreik dermatit tedavisi gevşetme ölçeğine, inflamasyonu ve şişmeye neden olur ve kaşıntıyı engeller. Hafif vakalarda, topikal bir antifungal krem ​​veya ilaçlı şampuan (ketokonazol, selenyum sülfit, kömür katranı ve çinko piriyon gibi) semptomları kontrol etmek için yeterli olabilir.

Seboreik dermatit tedavisi için kılavuzlar şunları içerir:

 • Kafa derisi için: Düzenli şampuanınızı ve ilaçlı bir kepek şampuanını kullanma arasında geçiş yapın. İlaçlı şampuanla haftada bir kez yıkayın. 
 • Vücut için: Her gün% 2 çinko pirite sahip nazik bir temizleyici ve ardından bir nemlendirici ile yıkayın. Ölçeği daha da yumuşatmak için salisilik asit ve kükürt veya kömür katranı içeren bir krem ​​kullanın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir