Seboreik dermatit tedavisinde yenilikler

Seboreik dermatit tedavisinde yenilikler ? Seboreik dermatit, diğer bölgeleri de etkileyebilmesine rağmen, kafa derisinde veya yüzeyinde sarı pullara neden olan yaygın, kronik ve sinir bozucu bir cilt hastalığıdır. Seboreik dermatit (seboreik egzama olarak da bilinir), çoğu durumda kepek nedeninin altında yatan tıbbi süreçtir. Bebeklerde süt kabuğu şeklinde görülür.

Seboreik dermatit, kulağın içindeki yağlı cilt bölgeler gibi, cildin sayısız farklı bölgesinde de ortaya çıkabilir. Yaygın olarak etkilenen diğer bölgeler arasında kaşlar ve göz kapakları, burun, nazolabial kıvrımlar ve göğsün orta kısmı bulunur. Seboreik dermatit bulaşıcı değildir ve zayıf hijyenden kaynaklanır. Bebeklerde seboreik dermatit (süt kabuğu) geçici bir cilt sürecidir ve çocuk büyüdükçe, genellikle 3 yaş civarında ortadan kaybolmalıdır. Belirtiler bebeğin kafa derisindeki kalın, kabuklu, sarımsı cilt pullarından oluşur ve bazen gözleri, kulakları ve burnu etkiler.

Seboreik dermatitin belirtileri nelerdir?

Yaygın olarak görülen seboreik dermatit belirtileri şunlardır :

 • Beyaz ve çiçeksi veya sarımsı, yağ ve yapışkan cilt kantarları: “kepek”
 • Cilt lezyonları
 • Geniş bir cilt bölgesini kaplayan plakalar
 • Cilt yağlı veya yağlı
 • Kaşıntılı cilt: cilt bulaşırsa şiddetlenebilir, hasta kaşınırsa ek kaşıntı ve potansiyel kanamaya neden olabilir
 • Hafif eritem
 • Saç seyrelmesi

Seboreik dermatit nedenleri

Seboreik dermatit, kafa derisindeki hücresel yenilenme süreci kısaldığında ortaya çıkar, bu da görünür skalalar oluşturmak üzere birbirine yapışan deri korneositlerinin hızlı bir şekilde ayrılmasına neden olur. Bu işlem sayısız nedenlerle ilişkilendirilmiştir. Kalıtsal karakterinin, etkilenen kişilerin çocuklarının etkilenmesi olasılığının yüksek olduğu göz önüne alındığında kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, çok yağlı cilt bölgelerinde kolonileşen ve kaşıntılı cilt ve kafa derisi ile sonuçlanan mikro-iltihaplanmaya neden olan mantarın neden olduğu tahriş ile ilişkisi de bilinmektedir.

Fiziksel veya duygusal stres, hormonal değişiklikler, zayıf diyet veya alkol alımı, yorgunluk, aşırı iklimler, nadiren şampuan kullanımı, zayıf cilt temizliği ve şişmanlık gibi diğer faktörler riski artırabilir. Nörolojik süreçler, Parkinson hastalığının, kafa travmalarının ve felçlerin olduğu seboreik dermatit ile ilişkilendirilebilir. İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) de seboreik dermatit vakalarındaki artışa bağlanmıştır.

Seboreik dermatit tedavisi

Seboreik dermatit şiddetini azaltmak için en iyi önlem kafa derisine ve cilt bakımına çok dikkat ederek, tetikleyici faktörleri önlemek veya kontrol etmek. Çok sayıda şampuan seboreik dermatit için özel olarak tasarlanmıştır. Bunlar,  aktif terkip maddelerinin herhangi birini içerebilir : climbazol , piroctone olamine , polidocanol , salisilik asit ve rezorsinol gibi antienflamatuar ajanlar, çinko veya selenyum sülfit gibi mineraller veya ketokonazol gibi antifungaller.

Ciddi durumlarda, bir dermatolog veya doktor, malasezia mantarı ile savaşan ketokonazol, metronidazol veya azelik asit gibi antifungal, veya antienflamatuar kortikosteroid içeren losyonlar önerebilir.

Seboreik dermatit, uygun tedavi ile doğru şekilde yönetilebilen kronik bir süreçtir. Uzun süre kullanılmadığı zamanlar arasında alevlenir. Bu sürecin daha aşırı bir şekli, kafa derisi sedef hastalığı ile örtüşür ve sebopsoriasis olarak adlandırılır. Seboreik dermatit semptomları, tıbbi şampuanların sık kullanımına cevap vermezse her zaman bir dermatoloğa danışın . Ayrıca seboreik dermatit bölgelerinin enfekte olup olmadığını, sıvı mı yoksa irin mi ortaya çıktığını, kabuklarının oluştuğunu veya çok kırmızı veya ağrılı olup olmadığını kontrol edin.

Seboreik dermatit tedavisinde yenilikler ile ilgili aramalar

 • seboreik dermatit tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • seboreik dermatit içten tedavi
 • seboreik dermatit için kortizonsuz krem
 • seboreik dermatit tedavisi 2020
 • seboreik dermatit coresatin
 • seboreik dermatit kesin çözüm 2020
 • seboreik dermatit yasak yiyecekler
 • seboreik dermatit tedavisi 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir