Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit, zararsız, bulaşıcı olmayan ve en yaygın cilt hastalıklarından biridir . “Seboreik egzama” ve “seboreik dermatit” terimleri aynı hastalığın teknik terimleridir. Seboreik dermatitin nedenleri iyi bilinmemektedir. Bazı mayalar muhtemelen cildin aşırı kolonileşmesinde rol oynar. Vücut, bu mikroorganizmalara, yoğunlaştırılmış bir enflamatuar yanıtla cevap verir. Uzmanlar ayrıca, donyağı bileşiminin değişmiş olduğundan şüpheleniyorlar. Tekrarlayan seboreik dermatit gelişme eğilimi genetik görünmektedir. Hastalık yetişkinlerde en sık görülen kepek nedenidir, ancak bebeklerde de görülür.

Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir ?

Seboreik dermatit, genellikle yağlı olan beyazımsı-sarımsı kepek ile karakterizedir. Altında cilt kızarır ve iltihaplanır. Bazı hastalarda cilt kaşıntı yapar, bazılarında ise şikayet olmaz. Ölçekler özellikle kafa derisinde ve yüzünde oluşur. Burada özellikle kaşlar, ağzın her iki tarafındaki nazolabial kıvrımlar ve sakal alanı etkilenir. Bazen, pullar göğsün ortasında (sternum bölgesi) ve ayrıca gövdenin diğer bölümlerinde de görülür.

Seboreik dermatit bazı vücut kısımlarını etkilediği ve karakteristik göründüğü için, dermatologun teşhis edilmesi genellikle zor değildir. Doktor diğer deri hastalıklarını ( sedef hastalığı gibi) elemek isterse , doktor lokal anestezi altında bir deri örneği alacaktır. Bu daha sonra mikroskop altında histolojik inceleme ile incelenir.

Seboreik egzama tedavisinde antifungal ve kortizonlu preparatlar göz önünde bulundurulur. Hastalar ilacı, pullu noktaların bulunduğu yere bağlı olarak, şampuan veya krem ​​şeklinde uygular. Birçok durumda, cilt bölgeleri tedaviden sonra normalleşir. Bununla birlikte seboreik dermatit sıklıkla tekrarlar veya kroniktir.

Seboreik dermatit genellikle yavaş gelişir ve kafa derisinde bazen kaşıntıya yol açan ancak saç dökülmeden kuru veya yağlı kepek şeklinde görülür . Daha ciddi vakalarda, sarımsı-kırmızı pullu nodüller saç çizgisi boyunca, kulakların arkasında, kulak kanalında, kaşlarda, burun köprüsünde ve burun çevresinde, göğüste, koltuk altlarının altında ve sırtın üst kısmında oluşur.

Yaşamın ilk ayında, kıllı kafalarda kalın sarı pullar (beşik kapağı), bazen kulakların arkasındaki sarı pullar ve yüzdeki kırmızı nodüller gelişebilir. Bu genellikle kalıcı bebek bezi döküntüleri eşlik eder. Daha büyük çocuklarda, kafa derisinde kalın, yapışkan ve geniş, pul pul plaklar görülebilir.

Seboreik dermatit ile ilgili aramalar

  • seboreik dermatit beslenme
  • seboreik dermatit belirtileri
  • seboreik dermatit reçete
  • seboreik dermatit neden olur
  • seboreik dermatit tedavisinde yenilikler
  • seboreik dermatit saç dökülmesi
  • seboreik dermatit tedavisi 2019
  • seboreik dermatit tedavisi 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir