Wbc Düşüklüğü Nedir ?

Wbc düşülüğü nedir ? Karaciğer rahatsızlıkları, viral enfeksiyon, kemoterapi, lupus, aplastik anemi, dalak hastalığı gibi otoimmum hastalıklardan dolayı wbc düşüklüğü yaşanabilmektedir. Bazı vitamin ile minarel eksiklikleride çinko ve bakır gibi lökopeni yani wbc düşüklüğü sebebi olabilir. Kemik hastalıkları sonucuda wbc seviyesinin düşmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda ilaç kullanımına bağlı olarakta yaşanabilen wbc düşüklüğü genellikle bağışıklı sistemini baskılayan ilaçlardan ( antibiyotik, antitiroid,diyüretik ve kemoterapi ilaçları) kaynaklanmaktadır.

WBC Miktari Nasil Tahlil Edilir?

Doktor wbc etkileyebileceğini düsündügü bir rahatsızlıktan ya da enfeksiyondan şüphelendiğinde wbc testini önerir. Wbc genellikle tam kan sayımının(Hemogram–CBC) bir parçası olarak düzenlenir.

Tam kan sayimi (CBC) hücre hemoglobin orani, alyuvar miktari, hematokrit, toplam lökosit miktari, farkli lökositlerin miktari, platelet miktari ve hücre bilimi çalismalari ve parazitlerin varliginin saptanmasi için kan lekesi tespitiyle de iliskilidir. Kan örnegi kirli kandan ya da parmaga igne batirilarak alinan kandan elde edilir. Bebeklerde, topuktan kan alma en çok tercih edilen yöntemdir.

Wbc sayimi el metoduyla ya da otomatik hücre sayımını kullanarak yapılabilir. Lökositlerin her çeşidinin mutlak miktarları da (örneğin mutlak nötrofil miktarı, mutlak lenfosit miktarı ya da mutlak eozinofil miktarı gibi) tespit edilebilir.

Bu yüzden wbc sayımı doktora hastaların herhangi bir sağlik konusundaki tahmininde ya da tespitte yol gösterir. Zamaninda yapilan lökosit sayimi doğru zamanda tedavi olmanızı sağlayabilir ve hastalıkların ilerlemesine engel olabilir.

Wbc eksikliği neden olur, belirtileri neler?

Kanın içerisindeki beyaz kan hücrelerinin azalması tıp literatüründe ‘Lökopeni’ olarak geçmektedir. Eğer vücutta beyaz kan düşükse, nedeni lökosit yapısını bozan bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir.Kan zehirlenmesi, mantar enfeksiyonları, zatürre, organ yetmezliği, septik şok gibi hastalıklar beyaz kan eksikliğine neden olabilir.

Hangi belirtileri gösterir?

– Boğaz ağrısı

– İdrar yolu enfeksiyonu

– Ağız içerisindeki beyaz leke ve yaralar

Beyaz kan hücrelerini azaltan hastalıklar…

– Kaşeksi

– Hematolojik rahatsızlıklar

– SLE

– Hemodiyaliz

Tedavisi nasıl olmalı?

– Doktor onayıyla ilaç kullanılabilir.

– Düzenli beslenmeye dikkat edilmeli.

– Mineral alımına özen gösterilmeli

Kandaki Wbc Değeri Neden Yükselir?

Wbc değerinin yükselmesi yani lökositoz, enfeksiyonlar, kansızlık, sistematik rahatsızlıklar, romatoid-artrit benzeri hastalıklar, yanıklardan dolayı zarar görmüş dokular, lösemi ve fiziksel yada duygusal stresten dolayı meydana gelebilmektedir.

Ayrıca yeni doğan bir bebek 9000 ile 30000m/mm3 aralığında yüksek wbc hücrelerine sahiptir. İki hafta içerisinde bu miktar normal yetişkin oranına düşmektedir. Lökositoz hamilelik sırasında da yaygın olmaktadır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir