WBC Nedir ?

Wbc nedir ? Bağışıklı sisteminin yapı taşlarının başında gelen wbc diğer adıyla beyaz küreler yani akyuvarlar. Hemogram adı verilen test ile tespit eilirler ve bu testin çizelgesinde geçen ismi wbc olarak görülmektedir. İnsan kanında bulunan wbc değerinin normal referans değerlerinin dışında olması wbc yüksekliği veya wbc düşüklüğü hastalıkların teşhis edilmesinde önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Enfeksiyon ve virüslere karşı savunma mekanizmasını oluşturan yapı taşına verilen ad wbc dir.

Wbc isminin anlamı açılımının  ingilizcesini oluşturan kelimelerin baş harfleridir White Blood Cells. Wbc lerin toplamı genel olarak vücut direncimizi belirlemeye yardımcı olmaktadır. Wbc değerlerinin yükselmesi veya düşmesi hastalık habercisi olarak görülmektedir.

Kandaki Wbc Değeri Kaç Olmalıdır?

Vücütta bulunan Wbc miktarı çok farlı sebeplerden değişiklik göstere bilir. Bunlardan başlıcaları enfeksiyonlar, kemik iliği bozuklukları ve iltihaplı hastalıklar benzeri birçok sağlık probleminden kaynaklana bilir ve wbc değeri bunların teşhisi için önemli bir faktördür. Bu sayede erken teşhisle vücut hastalığın tedavisine daha iyi cevap verebilmektedir.

Wbc miktarı kemik iliği işlevini değerlendirirken iyi bir kriter olarak değerlendirilir. Wbc miktarı lökositlerin toplam sayısını ve farklı lökositlerin miktarını oluşturmaktadır. Fazla miktarda her çeşit lökosidin oranı hesaplanmaktadır. Lökositlerin normal miktarı 4000 – 11000/mm3’tür. Bu rakamların altında ya da üstündeki Wbc miktarı tehlikelidir.

Yüksek WBC Miktari Neden Kaynaklanir?

Wbc miktari ya da lökositoz, anemi, enfeksiyonlar, alerjiler, sistemik hastaliklar, romatoid artrit gibi iltihapli hastaliklar, yaniklardan dolayi zarar görmüs dokular, lösemi ve fiziksel ya da duygusal stresten dolayi meydana gelir.
Heparin, kortikosteroid, kinin ilaçlar ve nöbet önleyici ilaçlar da WBC ‘ yi yükseltebilir. Yeni dogmus bir bebek dogdugu gün 9000 ile 30000m/mm3 araliginda yüksek wbc sahiptir. Iki hafta içinde, bu miktar normal yetiskin oranina düser. Lökositoz hamilelik sirasinda da çok yaygindir.

Düsük WBC Miktari Neden Kaynaklanir?

Wbc ya da lökopeni kemoterapi, radyoterapi, aplastik anemiden ve lupus, dalak hastaligi, karaciger hastaliklari ve viral enfeksiyon gibi otoimmum hastaliklardan kaynaklanabilir. Vitamin ve bakir ve çinko gibi mineral eksiklikleri de lökopeniye yol açabilir. Lökopeni myelodisplastik sendromu gibi bazi kemik iligi hastaliklarinin sonucu olabilir. Bagisiklik sistemini baskilayan (immunosupresif) ilaçlar, bazi antibiyotikler, antitiroid ilaçlar, diyüretik (idrar söktürücü) ilaçlar ve kemoterapi ilaçlari da lökopeniye sebep olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir