Zencefilin Faydaları Nelerdir ?

Zencefil dünyanın en sağlıklı gıdalarından biridir ve bin yıl boyunca doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Zencefil Doğu Asya’dan gelir ve geleneksel Çin tıbbında  binlerce yıldır çeşitli sağlık sorunları için ve baharat olarak kullanılmıştır .Şimdi size zencefilin en önemli özellikleri hakkında genel bir bilgi vermek istiyoruz, böylece neden bu kadar sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Vücutta ne yapar? Bunun hangi etkileri bilimsel olarak desteklenir?  Hangi içerikler sorumludur? Hangi semptomlara yardımcı oluyor? Ve bu bilgiyi nasıl uygulamaya koyabiliriz?

Zencefilin Başlıca Faydaları

1. Sindirimi Artırır

Zencefil mide geçişini ve bağırsaktaki geçişi hızlandırır. Yavaş sindirim sorunlarını, zayıf  mide fonksiyonları   ya da kabızlık ile ilgili sorunlarınız varsa, zencefil ile  bu sorunları aşabilirsiniz .

2. İltihabı Azaltır

Esansiyel yağların güçlü bir antioksidan etkisi vardır, bu nedenle vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve serbest radikalleri parçalayan enzimleri aktive eder . Aşağıdaki sağlık etkilerinin çoğu ortaya çıkar.

3. Zencefil antibakteriyel etkiye sahiptir

Uçucu yağlar bakterilere ve virüslere karşı bitkilerin savunma maddelerdir Zencefil, hem dış yaralar  hem de dahili olarak (enfeksiyonlar ve gastrit için) dezenfektan etkisine sahiptir  . Bağışıklık sisteminiz için iyi bir destek sağlar !

4. Konsantrasyonu geliştirir

Zencefil, asetilkolin  parçalayan bir enzimi inhibe eder . Asetilkolin, beyindeki en önemli sinyalizasyon maddesidir ve daha fazla asetilkolin, daha iyi konsantrasyonla ilişkilendirilir. 

5. Kolesterolü düşürür

Tekrar ve tekrar yapılan araştırmalar, zararlı LDL kolesterolünün  düzenli zencefil tüketimi ile azaldığı gözlemlenmiştir . Kolesterol seviyesi ne kadar yüksek olursa, bu etki o kadar güçlü olur.

6. Eklem ağrısını hafifletir

Zencefil romatizmal ve yorgunluğa dayalı etkilenen eklemlerin ağrı ve şişliklerini hafifletir.

7. Kas gelişimini destekler

Zencefil egzersiz sonrası kas gelişimini artıran doğal bir myostatin inhibitörüdür. Testosteronu artırabildiği de söyleniyor . Ek olarak, egzersiz sonrası kas ağrısını büyük ölçüde azalttığı ve atletik performansı 6-7 geliştirdiği gösterilmiştir . Kas gerginliği için uçucu zencefil yağı yardımcı olur.

8. Kan şekerini düşürür

Bir çalışmada günlük yaklaşık 4 g zencefil, kan şekeri seviyesini iyi bilinen bir diyabet ilacı olan metformin seviyesine kadar düşürebilir. Çok yüksek veya dengesiz kan şekeri ile ilgili problemi olan herkese yumru  kullanması tavsiye edilir .

9.Kanser gelişimini engelleyebilir

Burada, bilimsel olarak net bir kanıt olmasa da , ancak zencefilin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği açık eğilimler vardır.

10. Adet sancılarını rahatlatır

Zencefil, adet sırasında ortaya çıkan ağrı ve iltihap hafifletilir, bu da etkilenen kadınların yaşam kalitesini genel olarak etkiler.

11. Zencefil gastrit karşı korur

Zencefil çok etikli bir şekilde gastrit ve mide kanseri için tetikleyici bir bakteri olan Helicobacter pylori  ile savaşıyor.

12 Mantar enfeksiyonları ile savaşır

Mantar ve enfeksiyonlara karşı zencefil çok etkili bir silahtır. 

13. Mide bulantısına yardımcı olur

Arabada, otobüste, uçakta veya açık denizlerde seyahat rahatsızlığı çekenlere  zencefil özü veya zencefil çayı kullanımı faydalı olacaktır.

14.Soğuk algınlığı için

Ballı zencefil, soğuk algınlığı için çok etkili ve sağlıklı bir çözümdür, genç ve yaşlı fark etmeksizin  bağışıklık sisteminiz mutlu kılar.

15. Karaciğeri korur

İçerdiği esansiyel yağların karaciğer  üzerinde özellikle olumlu bir etkisi olduğu görülüyor . Yani, karaciğerinizi serbest radikallerden ve alkol, ağır metaller ve çevresel toksinler gibi toksinlerden korurlar. İkna edici argümanlar, değil mi? Zencefil çok yönlüdür ve birçok harika etkiye sahiptir

Zencefilin faydaları ile ilgili aramalar

  • toz zencefilin faydaları
  • ballı zencefilin faydaları
  • kök zencefilin faydaları
  • zencefilin faydalari zayiflama
  • zencefilin zararları
  • zencefilin cilde faydaları
  • zencefil bal
  • zencefil çayının faydaları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir